Eurowizja jest dziś kojarzona przez pryzmat kiczu, tandety i politycznych rozgrywek, jednak nie zawsze tak było. Jeszcze w latach 90. XX wieku konkurs ten uchodził za bardzo prestiżowy, rzeczywiście pozwalający wyłowić wielkie talenty, które mają szansę na zrobienie europejskiej kariery. Polska w konkursie Eurowizji nie osiągnęła nigdy największego sukcesu, czyli zwycięstwa, ale i tak w historii naszego uczestnictwa znalazło się kilka ciekawych momentów. Wymieniamy je w naszym artykule.
Rok 1994
To był pierwszy polski występ w historii Eurowizji i od razu zakończony sukcesem. Nasz kraj reprezentowała Edyta Górniak, która brawurowym wykonaniem piosenki „To nie ja” zdobyła serca jury. Ostatecznie Polka uplasowała się na drugim miejscu i dało jej to przepustkę do międzynarodowej rozpoznawalności. Później przez wiele lat mogliśmy tylko pomarzyć o powtórzeniu wyniku Górniak.
Rok 1995
Wydawało się, że po sukcesie Edyty Górniak Polska muzyka jest na fali i potwierdzi się to podczas kolejnej edycji konkursu. Niestety, tym razem wynik był zgoła odmienny. Polskę na Eurowizji reprezentowała Justyna Steczkowska, która wykonała piosenkę „Sama”. Utwór był całkiem niezły, podobnie jak wokalne umiejętności Steczkowskiej, ale jury tego nie kupiło. Zajęliśmy odległe miejsce.
Rok 2014
Po latach kompromitacji Polska wróciła na Eurowizję z piosenką „My Słowianie” w wykonaniu duetu Donatan i Cleo. Jasne, że jest to utwór trochę kiczowaty, stereotypowy, ale z drugiej strony świetnie wpisał się w nową poetykę Eurowizji. Polski duet co prawda nie zdobył wysokiego miejsca, ale piosenka bez wątpienia była bardzo rozpoznawalna, a o akrobacjach skąpo ubranych „Słowianek” mówiło się jeszcze długo.
Rok 2016
Podczas tamtej edycji Eurowizji Polskę reprezentował Michał Szpak i trzeba uczciwie przyznać, że wypadł naprawdę nieźle. Jego piosenka „Color of Your Life” nie jest oczywiście majstersztykiem – to poprawny numer, który idealnie pasował do tego konkursu. Szpak wykonał go na tyle dobrze, że uzyskał aż trzeci wynik w głosowaniu widzów. Jury oceniło go nieco gorzej, przez co ostatecznie Polska zajęła 8 miejsce.
Temat opracowany przy współpracy z Kolageon.