Najważniejsze zespoły nurtu grunge

Andrzej Winnicki
03.01.2022

Muzyka grunge wywróciła show biznes do góry nogami na początku lat 90. Po erze disco i plastikowych gwiazd nagle na scenie pojawili się wykonawcy podkreślający swój nonkonformizm, którzy w ostrych tekstach opisywali rzeczywistość i nawiązywali do ideałów punkowych, anarchistycznych, pacyfistycznych. Nurt grunge dał nam wiele światowych gwiazd, z których tylko nieliczne działają do dziś. Oto najważniejsze zespoły tworzące w tym charakterystycznym stylu.

Nirvana

Nie była to ani pierwsza, ani najlepsza grupa w historii muzyki grunge, ale bez wątpienia stała się ikoną – głównie za sprawą samobójczej śmierci lidera Kurta Cobaina. Nirvana jednoznacznie kojarzy się z latami 90. XX wieku. Zespół momentalnie trafił do mainstreamu, co ostatecznie stało się jego przekleństwem. Grupa oczywiście od lat nie istnieje, natomiast jej ikoniczny status już pewnie nigdy nie przeminie.

Pearl Jam

Pod względem czysto artystycznym Pearl Jam stanowi idealną przeciwwagę dla agresywnej Nirvany. Zespół ten działa do dziś, choć jego skład nieco się zmienił od momentu debiutu. Obecnie Pearl Jam tworzy muzykę mocno odbiegającą od kanonu grunge, co jednych fanów cieszy, innych denerwuje. Na pewno jednak nikogo nie pozostawia obojętnym.

Soundgarden

Zdaniem wielu najlepsza grupa w historii muzyki grunge i jedna z najlepszych w historii rocka w ogóle. Soundgarden, na czele z charyzmatycznym Chrisem Cornellem, to bezsprzecznie fenomen – zarówno pod względem kulturowym, jak i czysto artystycznym. Zespół rozpadł się u szczytu sławy, później, już w XXI wieku został reaktywowany, ale powrót na scenę przerwała samobójcza śmierć nieodżałowanego Cornella.

Mother Love Bone

Fani muzyki grunge doskonale znają ten zespół, choć pod względem popularności daleko mu do tych wymienionych powyżej. Mother Love Bone to jedna z pierwszych grup tworzących w tym nurcie, a także wielka kuźnia talentów – w końcu to z tego zespołu pochodzi część późniejszych twórców Pearl Jam.

Temple of the Dog

Trudno tutaj mówić o zespole, a raczej o projekcie muzycznym, który połączył największych twórców ery grunge: Cornella, Eddiego Veddera (wokalista Pearl Jam) oraz muzyków Mother Love Bone. Grupa nagrała jeden albumów z niezapomnianym hymnem epoki, czyli „Hunger Strike”.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.