Ogólnopolski Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej

Marek Szydełko
05.09.2015

Ogólnopolski Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej BAZUNA od roku 1971 organizowany jest nieprzerwanie przez Studencki Klub Turystyczny Politechniki Gdańskiej "FIFY". Jest jedyną w Polsce imprezą tego typu z założenia wędrującą - od pierwszych edycji w gdańskim klubie "ŻAK" poprzez tzw. cykl zamkowy (Gniew, Malbork, Kwidzyn) po przeglądy z lat ostatnich odbywające się w Trójmieście i okolicach. Załączona mapa ukazuje wędrówkę Przeglądu BAZUNA w całej jej historii.


Przegląd BAZUNA składa się z dwóch podstawowych części: konkursu i nocnych koncertów gości.

  • Konkurs ma za zadanie wyłonić zbiór najbardziej wartościowych piosenek, wartych rozpowszechnienia, część z nich - z przeznaczeniem do śpiewania w środowisku turystycznym w całym kraju. Wyłonieni zostają najbardziej obiecujący wykonawcy - zespoły i soliści. Nagradzanymi wykonawcami Przeglądu w latach 70-tych XX w. byli m.in. Rudi Schuberth oraz zespoły WOLNA GRUPA BUKOWINA, NASZA BASIA KOCHANA i BABSZTYL, w latach 80-tych do grupy tej dołączyło STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO. Prześmiewczo-satyryczną grupą I Z POZNANIA I Z TORUNIA, gwiazdy BAZUNY 1982, kierowali popularni dzisiaj: śpiewający autor Mariusz Lubomski oraz oddany człowiek mediów, Rafał Bryndal. Laureatami lat ostatnich stały się postaci polskiej sceny znani szeroko poza kręgiem studenckim: Magda Wójcik z zespołu GOYA oraz Piotr Rogucki z zespołu COMA. Ze swym ówczesnym zespołem INCOGNITO laury Przeglądu zdobywała Natalia Grosiak, wokalistka zespołu MIKROMUSIC. Na scenie Teatru Muzycznego w Gdyni występowała tak Natalia jak i Agata Gałach, dłuższy staż w tym teatrze ma za sobą kolejny nasz laureat, Tomasz Steciuk (zespół TOBIE SIEBIE JA), obecnie aktor warszawskiego teatru Roma. Laury naszej imprezy mają także na swym koncie cenieni wykonawcy sceny folkowej: ORKIESTRA p.w. ŚW. MIKOŁAJA, Ula Kapała i zespół STARA LIPA.
  • Koncerty nocne w swej głównej części ukazują wykonawców środowisk studenckich, laureatów naszej imprezy i imprez pokrewnych, wyłanianych na przestrzeni lat. Stałymi gośćmi imprezy są zespoły: SŁODKI CAŁUS OD BUBY, KRĄŻEK oraz BEZ JACKA. Profil koncertów gości jest jednak szerszy, niż ściśle studencki krąg, dość wspomnieć, że gośćmi imprezy byli m.in. Tomasz Szwed, KWARTET JORGI, Jacek Kleyff, kabaret Grzegorz Halama Oklasky. Uczestnikami koncertów nocnych, obok wykonawców znanych są często młodzi jeszcze laureaci, ich występy gościnne mają przede wszystkim walor promocyjny.


Werdykt jury BAZUNY zawiera listę piosenek - laureatek (tzw. złotą dwudziestkę). Na czele tej listy znajduje się Rajdowa Piosenka Roku - zwykle jest nią piosenka o znamionach przeboju, mająca największą szansę na "przyjęcie się" w środowisku turystycznym. Jedna z nagród przyznawana jest za utwór - najlepszą nową interpretację piosenki znanej. Nagrodzony zostaje najlepszy wykonawca, jednemu z wykonawców przyznawana jest nagroda specjalna im. Jacka i Janka Stefańskich. Od roku 2006 wyróżniającej się indywidualności muzycznej części konkursowej przyznawana jest Nagroda Specjalna im. Józka Kanieckiego, zmarłego w styczniu tegoż roku znakomitego skrzypka - bursztynowe skrzypce wykonywane przez firmę STENEX. W roku 2008 zainicjowano nową nagrodę Przeglądu, dedykowaną autorom wyróżniających się tekstów.

Werdykt Przeglądu zamyka Nagroda Publiczności, wybierana jedynie głosami widzów imprezy. Treść werdyktu wraz ze słowami piosenek nagrodzonych ukazuje się w trakcie niedzielnego koncertu laureatów w postaci śpiewnika.

BAZUNA jest uznanym w Polsce przeglądem, jednym z najstarszych organizowanych do dnia dzisiejszego, prezentującym szeroki krąg piosenki studenckiej. Laureaci BAZUNY często zdobywają nagrody (w tym główne) innnych, także bardziej znaczących ogólnopolskich przeglądów i festiwali. Występują oni w specjalnych koncertach - prezentacjach, zarówno jednorazowych jak i cyklicznych (odbywające się od lat cykle koncertowe m.in. w ramach gdańskiego Jarmarku Św. Dominika, przed laty w Kazimierzu Dolnym, w Toruniu i Elblągu). Nazwa przeglądu BAZUNA, poprzez jego laureatów, obecna jest przez cały rok w różnych miejscach kraju, także poza studencka sceną.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie