Słynne protest songi

Antoni Kwapisz
19.07.2021

Muzyka pełni nie tylko funkcję rozrywkową. Jest również formą wyrażania poglądów artysty. W historii muzyki znajdziemy mnóstwo przykładów, kiedy to jeden utwór muzyczny był w stanie wywołać popłoch w krajowej polityce, wpłynąć na zmiany w społeczeństwie czy nawet wywołać rewolucję. Nazywamy je protest songami. Te najsłynniejsze wymieniamy w naszym artykule.

„Masters of War”

Kultowy już utwór Boba Dylana z 1963 roku był jego sprzeciwem wobec polityki militarnej prowadzonej przez Stany Zjednoczone. Mocarstwo w tamtym okresie było już uwikłane w kilka konfliktów, a wciąż szukało nowych konfrontacji. Dylan napisał bardzo mocny tekst, który dziś jest uznawany za okręt flagowy gatunku protest songów. 

„Born In The USA”

Każdy zna tę piosenkę, ale nie wszyscy dopatrują się w niej drugiego dna. To wcale nie jest grzeczny, fajny utwór rockowy. Bruce Springsteen napisał go w 1984 roku, aby zwrócić uwagę na problem spychania na społeczny margines weteranów wojennych. Tym bardziej na absurd zakrawa fakt, że piosnkę na hymn swojej kampanii wybrał kandydujący na urząd prezydenta Ronald Reagan, przedstawiciel klasy politycznej, która przez lata wysyłała setki tysięcy Amerykanów na śmierć.

„Fight The Power”

Bez wątpienia jest to najważniejszy protest song traktujący o nierównościach rasowych w Stanach Zjednoczonych. Utwór napisany przez grupę Public Enemy w 1989 roku znalazł się na ścieżce dźwiękowej znakomitego filmu Spike’a Lee „Do the right thing” traktującego o napięciach między białymi i czarnymi mieszkańcami Nowego Jorku. Piosenka stała się nieoficjalnym hymnem Afroamerykanów walczących o równe traktowanie w amerykańskim społeczeństwie.

„Killing in the Name”

Ikoniczny utwór, który zapewnił grupie Rage Against The Machine status supergwiazdy, choć sami muzycy w ogóle nie pasują do tego stereotypu. Ostry, rockowy numer z brutalnym tekstem powstał na fali protestów, jakie wywołało zabicie przez policjantów Rodney’a Kinga. W 1992 roku funkcjonariusze zostali uniewinnieni, co spowodowało zamieszki na amerykańskich ulicach. Rage Against The Machine świetnie oddali w tym utworze nastroje panujące w społeczeństwie.

„Imagine”

Nasze zestawienie nie byłoby kompletne bez tego utworu, przez wielu uznawanego za najważniejszy protest song w historii muzyki. Piosenka napisana w 1971 roku przez Johna Lennona stanowiła odpowiedź na działania USA w Wietnamie – wojna w Azji była i do dziś jest amerykańską traumą. Lennon i Yoko Ono byli osobiście zaangażowani w antywojenne protesty, a „Imagine” doskonale wpisało się w ducha tamtych czasów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.