Świetne filmy dokumentalne o muzykach: warto je obejrzeć!

Krzysztof Jagielski
27.02.2019

Masz wolny sobotni wieczór? Kup popcorn i zaplanuj domowy seans. Jeśli dodatkowo jesteś fanem muzyki i lubisz filmy dokumentalne, to nasze propozycje z pewnością przypadną Ci do gustu. Powstało wiele produkcji pokazujących życie gwiazd estrady „od kuchni”. Te wymienione w naszym artykule to prawdziwe perełki, dla których warto poświęcić kilka weekendów. Oto filmy dokumentalne o muzykach, które – co w tym gatunku rzadko się zdarza – zebrały świetne recenzje zarówno krytyków, jak i widzów.

Amy

To zdecydowanie jeden z najlepszych filmów dokumentalnych o gwieździe muzyki. Przybliża nam historię Amy Winehouse, wybitnej brytyjskiej wokalistki, która zmarła w 2011 roku w wieku zaledwie 27 lat (zatrucie alkoholem i farmaceutykami). W filmie wypowiadają się członkowie jej rodziny, przyjaciele i partnerzy biznesowi. Twórcy zręcznie budują obraz niebywale utalentowanej artystki, która jednak nie potrafiła sobie poradzić z czymś tak prozaicznym, jak życie. Warto dodać, że ten dokument został nagrodzony Oscarem.

Gaga: Five Foot Two

Lady Gaga to gwiazda światowego formatu, która swój sukces zawdzięcza nie tylko talentowi, ale też tytanicznej pracy. Życie nigdy jej nie rozpieszczało, o czym artystka szczerze opowiada w tym znakomitym dokumencie. Film można obejrzeć na polskim Netflixie.

O krok od sławy

Tutaj dla odmiany mamy film opowiadający historie muzyków, którzy nigdy nie wybijają się na pierwszy plan. Mowa oczywiście o wokalistach śpiewających w chórkach wielkich gwiazd. Ich praca jest niedoceniana, choć często to właśnie oni ratują koncert artysty i nie pozwalają widowni się zorientować, że idol jest lekko „niedysponowany”. Ta produkcja również otrzymała nagrodę Oscara.

Whitney: Can I Be Me

Talent Whitney Houston znali wszyscy. Była jedną z najwybitniejszych wokalistek naszych czasów. Jej przedwczesna śmierć w 2012 roku odsłoniła jednak tragiczne kulisy życia gwiazdy, która popadła w ciężkie nałogi i nie potrafiła sobie z nimi poradzić. Co gorsza, zabrakło osób na tyle zdeterminowanych, by jej w tym pomóc.

This is It

Ten film jest zapisem przygotowań Michaela Jacksona do powrotu na scenę. Król popu zaplanował aż 50 koncertów w Londynie, które błyskawicznie się wyprzedały. Do żadnego występu jednak nie doszło, ponieważ Jackson zmarł w wyniku przedawkowania leku (podanego mu przez jego prywatnego lekarza). Warto obejrzeć, by przypomnieć sobie, jak genialnym był artystą – nawet nie będąc u szczytu swoich możliwości fizycznych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.