W czym indywidualny koncert artysty jest lepszy od festiwalu?

Marek Szydełko
16.01.2023

Polska nie jest już omijana przez największe światowe gwiazdy muzyki przy ustalaniu przebiegu tras koncertowych. Często jednak muzycy nie dają u nas solowych koncertów, ale znajdują się w tzw. line-upie dużych festiwali. Nie ma w tym nic złego, natomiast niedoświadczonym koncertowiczom uświadamiamy, że indywidualny występ pod kilkoma względami jest lepszy niż festiwalowy.

Tańsze bilety

Podstawowym argumentem przemawiającym za wybraniem solowego koncertu jest cena biletu, która zawsze będzie niższa w porównaniu z wejściówką festiwalową. W dobie bardzo drogich koncertów każda okazja do zaoszczędzenia – często kilkuset złotych – jest godna odnotowania.

Mniejszy tłok

Na solowych koncertach zawsze jest nieco luźniej niż na festiwalach, co wynika po prostu z ograniczonej liczby uczestników wydarzenia. Na koncert indywidualny przyjdą wyłącznie fani konkretnego artysty. W dodatku takie występy są organizowane na ograniczonej przestrzeni, w halach sportowych lub na stadionach, co siłą rzeczy zmniejsza dopuszczalną frekwencję.

Lepiej wyselekcjonowana publiczność

Dla wielu osób jest to najważniejsza przewaga indywidualnego koncertu nad festiwalem. Z występami festiwalowymi różnie bywa – często uczestniczą w nich osoby, które po raz pierwszy słyszą muzykę danego artysty i niespecjalnie są nią zainteresowane. W efekcie atmosfera nawet nie zbliża się do tej, jaka towarzyszy wyczekanemu koncertowi idola tysięcy zgromadzonych w jednym miejscu osób.

Indywidualne koncerty są dłuższe

Nie każdy o tym wie, dlatego warto podkreślić, że wybierając się na indywidualny występ artysty dostajemy „więcej koncertu w koncercie”. Solowe występy mogą być dłuższe nawet o pół godziny i więcej, ponieważ nie ma tak sztywnego grafiku, jak na festiwalach. Dużej gwieździe zwykle towarzyszy jeden support i to wszystko. Jeśli więc celem jest dla Ciebie przeżywanie silnych emocji podczas występu ulubionego artysty, to zawsze wyżej stawiaj solowy koncert.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.