W czym płyta CD wciąż jest lepsza od streamingu?

Piotr Kowalczyk
16.09.2021

Streaming muzyki jest dziś tak powszechny, że coraz głośniej wieszczy się rychły koniec tradycyjnego rynku wydawniczego. Rzekomo płyty CD odejdą do lamusa tak samo, jak niegdyś kasety, a wcześniej płyty winylowe (choć te akurat wracają do łask). Mimo tych proroctw wciąż warto kupować muzykę w formie płyt, ponieważ pod kilkoma względami mają one przewagę nad serwisami streamingowymi. Wymieniamy je w naszym artykule.

Bardziej osobisty kontakt z muzyką

Nie jest to może bardzo istotna kwestia dla osób, które słuchają muzyki wyłącznie rekreacyjnie, natomiast jeśli pełni ona bardzo ważną funkcję w Twoim życiu, to zakup płyty CD powinien być dla Ciebie naturalnym wyborem. Płyta daje poczucie osobistego obcowania z artystą, docenienia jego talentu i pracy, jaką włożył w nagranie albumu. Tego nie zastąpi nawet najlepszy serwis streamingowy.

Przemyślane decyzje zakupowe

Jeszcze kilkanaście lat temu zakup płyty z muzyką, zwłaszcza zagranicznego artysty, wiązał się ze sporym wydatkiem i nie każdy mógł sobie na to pozwolić. Serwisy streamingowe zmieniły reguły gry – za kilkadziesiąt złotych miesięcznie zyskujemy nieograniczony dostęp do tysięcy płyt. To jednak sprawia, że mniej je doceniamy, szybko zmieniamy wykonawców i nie możemy dokładnie zapoznać się z albumem.

Takie sytuacje nie mają miejsca w przypadku zakupu płyty CD. Ponieważ trzeba na nią wydać sporo pieniędzy, to wybór płyty jest bardziej przemyślany, poprzedzony czytaniem recenzji czy zapoznaniem się z fragmentami utworów w Internecie.

Płyty posłuchasz bez dostępu do Internetu

Nie ma co ukrywać, że serwisy streamingowe są bardzo fajnym rozwiązaniem. Do czasu, aż nie wyczerpiemy całego pakietu danych komórkowych – wtedy można zapomnieć o dalszym odtwarzaniu muzyki. Ten problem oczywiście nie istnieje, gdy mówimy o płycie CD, której można słuchać w nieskończoność, zawsze wtedy, gdy mamy na to ochotę.

Wysoka jakość nagrania

Ważny argument, z którego nie wszyscy zdają sobie sprawę. Faktycznie, jakość nagrania na płycie CD jest znacznie lepsza niż ta, jaką oferują serwisy streamingowe. Jeśli cenisz sobie możliwość usłyszenia każdego dźwięku i docenienia kunsztu muzycznego wykonawcy, to płyta pod tym względem wypada znacznie korzystniej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.