Zagraniczne festiwale muzyczne są drogie. Ale to i tak może być najlepszy wybór

Andrzej Winnicki
09.08.2021

Jeśli kiedykolwiek myślałeś o tym, aby pojechać na zagraniczny festiwal muzyczny, np. do Niemiec, Francji czy Wielkiej Brytanii, to założymy się, że Twój entuzjazm błyskawicznie przygasł po sprawdzeniu cennika. Rzeczywiście, ceny karnetów na kilkudniowe imprezy bywają kosmiczne, są liczone w setkach euro, a nawet zbliżają się do 1000 euro. Gdy jednak odrzucimy emocje i przejdziemy do etapu chłodnej kalkulacji, to nagle może się okazać, że wyjazd na zagraniczny festiwal muzyczny wcale nie jest tak szalonym pomysłem, jak początkowo się wydawało. Dlaczego? Sprawdź to w naszym poradniku.

Świetny line-up

Najważniejszą przewagą zagranicznych festiwali muzycznych nad tymi organizowanymi w Polsce jest właśnie line-up, czyli po prostu lista wykonawców. Te największe festiwale dysponują ogromnymi budżetami, a także renomą, co pozwala im kontraktować muzycznych gigantów. Dzięki temu line-up robi duże wrażenie, a udział w imprezie, pomimo wysokiej ceny karnetu, zaczyna mocno kusić.

Zobaczysz wielu wykonawców w jednym miejscu

Wyjeżdżając na wielki festiwal w innym kraju masz szansę na to, aby w ramach jednej imprezy zobaczyć kilku spośród ulubionych artystów. Line-up z reguły obejmuje nawet ponad 100 wykonawców, w tym największe światowe gwiazdy, dlatego każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Nie musisz więc jeździć za ulubionymi artystami z miasta do miasta – wystarczy jedna wyprawa, aby spełnić kilka swoich muzycznych marzeń.

Zaoszczędzisz sporo czasu

Wyobraź sobie taką sytuację. W Niemczech organizowany jest weekendowy festiwal, na którym wystąpią trzy spośród Twoich ulubionych kapel. Te same zespoły odwiedzą też Polskę, ale zagrają odpowiednio w Krakowie, w Warszawie oraz w Gliwicach, w dodatku każda z tych dat przypada w dniu roboczym. Ty jesteś z Bydgoszczy, dlatego wyjazd na te koncerty będzie dla Ciebie dość kłopotliwy, kosztowny i czasochłonny.

W tym kontekście wybranie się na jeden festiwal i wzięcie np. 2 dni urlopu jest znacznie rozsądniejszą opcją, a już na pewno z punktu widzenia osób, które mieszkają w miejscowości skrzętnie omijanej przez muzyczne gwiazdy.

Bilet jest drogi, ale czy na pewno?

Tutaj znów posiłkujemy się przykładem. Na zagranicznym festiwalu wystąpią trzy kapele Twojego życia. Cena karnetu: 800 złotych. Alternatywą jest zakup biletów na osobne koncerty tych samych zespołów w Polsce. Cena pojedynczej wejściówki: 290 złotych, co łącznie daje nam 870 złotych. Widać zatem, że opcja zagraniczna wcale nie musi być droższa, choć jednorazowy wydatek rzeczywiście boli.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.