Zespół: Dnieje

Marek Szydełko
05.09.2015

Zespół powstał w 1992 roku, początkowo pod inną nazwą z inicjatywy 3 panów o różnym charakterze i różnych ulubionych stylach muzycznych. Zaprosił ich do swojego mieszkania PIOTR. Różniło ich wiele, ale łączyła miłość do wspólnego grania i śpiewania. Piotr - pomysłodawca i twórca pierwszych piosenek, TOMEK - człowiek dla którego gitara jest jak kobieta, wciąż odkrywa jej tajemnice, no i IREK, któremu jeśli by pozwolić to śpiewałby i śpiewał (nawet mądrości życiowe ma powyciągane z piosenek). Nazwali się NA TRZY DNI BEZ NAZWY - pierwszy wystąpili raz w Toruniu na Przeglądzie PIOSENKI, gdzie oceniła ich OLA KIEŁB.

Zapytał by ktoś czemu akurat w Toruniu pierwszy występ, odpowiedź jest prosta: Tam uczyli się ludzie, którzy na co dzień słuchali ich śpiewania i dlatego było łatwiej wystąpić przed „własną publicznością”, która zawsze była dla nich najważniejsza. Zajęli tam 3 miejsce i wygrali śpiwór i karimatę. Warto dodać, że 2 miejsce nie było przyznane. To był dobry początek bo zauważono zespół dzięki kompozycji „Modlitwa Piotra”.

Potem było Wejcherowo czyli kultowy trójmiejski festiwal BAZUNA 1993 i choć tam nie odnieśli sukcesu to jednak zostali zapamiętani. Zespół potem zmienił na chwilę nazwę na I.T.P. (czyli Irek, Tomek, Piotr)

Młodzi wykonawcy szukali rozwoju i zapraszali do współpracy coraz to nowe osoby, których nie brakowało cały czas przy zespole, gdyż CHŁOPAKI lubili grać dla LUDZI i z LUDŹMI. Tu warto wymienić takie osoby jak : OLA, ADAM, MACIEK, MONIKA, MARZENA, EDYTA, DANIEL. Pojawiły się nowe instrumenty takie jak: bębenki, okaryna, fletnia pana, tamburyn, kazou, flet prosty i kolejne odmiany gitar.

Gdy do zespołu dołączyli na stałe Maciek i trzy siostry: Edyta , Marzena i Monika postanowiono zmienić nazwę, gdyż stare nazwy nie oddawały charakteru grupy. Nazw było wiele ale w końcu zdecydowano, że nazwa DNIEJE jest tą, która oddaje ducha zespołu gdyż często śpiewano całą noc do białego rana.
Zespół DNIEJE wystąpił na wielu przeglądach: Szałamaja, Bazuna, Yapa, Giełda Piosenki w Szklarskiej Porębie i wiele innych.
Pierwszym przebojem jaki wylansował zespół była piosenka „RADOŚĆ” ,która mówiła o tym jaki jest stosunek grupy do śpiewania i muzykowania. Piosenka zatoczyła wielkie koło ponieważ trafiła do misjonarek w AFRYCE, gdzie stała się hymnem misji i została zarejestrowana na kasecie.

Po wielu perypetiach ukształtował się trzon zespołu którym byli :

Piotr – gitara, śpiew, twórca muzyki do większości utworów i wielu przebojów
Maciek – gitara, harmonijka ustna, flet, fletniapana i właściwie wszystko na czym da się       wzbogacić brzmienie muzyczne
Edyta – śpiew
Marzena – śpiew
Monika – śpiew (trzy pięknie brzmiące razem głosy)
Irek – śpiew, gitara, twórca kilku piosenek (Radość, Moc) których potem zespół nie wykonywał.

Kształtuje się repertuar na pierwszą i jedyną płytę zespołu „Podróż niepojęta”. Większość melodii tworzy Piotr, który staje się Liderem Grupy. Teksty śpiewane przez formację są w większości  wierszami  Tuwima i Wawiłowej.

Po nieporozumieniach związanych z kierunkiem obranym przez większość grupy odchodzi Irek  i zakłada własną grupę HORYZONT UNIESIEŃ.

Do DNIEJE dołącza Robert, który wnosi do zespołu wykształcenie muzyczne i „ruch sceniczny”.
Po kilku latach Maćka (ważna osobowość zespołu) zmienia Paweł, który w większości dogrywa drugą gitarę na płycie. Niestety  płyta nigdy nie została oficjalnie wydana.
Po kilku latach działalności i wielu występach zespół zawiesza działalność zostawiając po sobie kilka przebojów, które krążą do dziś po festiwalach, rajdach i obozach. Warto wymienić tu : Niewidzialna Plastelina, Kałużyści, Pani i Pies oraz Trawa.

Koniec działalności zespołu datuje się na rok 2000, choć zaproszeń na koncerty i festiwale zespół dostawał jeszcze wiele i nadal dostaje. Powodem zaprzestania działalności zespołu było odejście Piotra.

Część zespołu gra i śpiewa dalej (Marzena, Monika i wierny fan zespołu Daniel) w formacji DOM O ZIELONYCH PROGACH i czasem przypominają utwory zespołu DNIEJE. Na płytach projektu „W Górach Jest Wszystko Co Kocham” można usłyszeć piosenki takie jak MOC, MODLITWA PIOTRA, Niewidzialna Plastelina i Trawa.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.