Portal tematyczny dla e-commerce. 8 powodów, dla których warto go mieć

Maciej Piwowski
05.09.2015

Branża e-commerce, mimo kreślonych od lat czarnych scenariuszy, świetnie się w Polsce rozwija. Obecnie w przestrzeni Internetu działa ponad 10 tysięcy e-sklepów. Konkurencja jest coraz większa, dlatego właściciel myślący o rozwoju musi inwestować w nowe narzędzia marketingowe. Przekonamy Was, że jednym z najlepszych pomysłów na promocję jest posiadanie własnego portalu tematycznego.

Po co portal tematyczny dla e-sklepu?

Portal tematyczny jest potrzebny właścicielowi e-sklepu głównie w celu kierowania ruchu do swojej witryny. W bardziej prymitywnych formach wsparcia funkcję tę może pełnić tzw. katalogowanie sklepu )w katalogach płatnych i darmowych) lub zabieganie o linki zewnętrzne z innych, wartościowych witryn. Efekty bywają jednak marne, a wydatki znaczne. Trudno też efektywnie mierzyć skuteczność tego typu działań.

Posiadanie własnego portalu tematycznego, inaczej wortalu, w dłuższej perspektywie jest niemal gwarancją zwiększenia liczby odwiedzin. Ale nie tylko. Oto 8 najważniejszych atutów uruchomienia wortalu na potrzeby e-commerce:

  1. Zwiększenie ruchu z zewnątrz – aby klient trafił do naszego e-sklepu, musi najpierw się o nim dowiedzieć, to oczywiste. Jeśli nie mamy dużych środków na kampanię np. w wyszukiwarce i zaawansowane działania pozycjonujące witrynę, pomyślmy o własnym portalu tematycznym. Sprzedając np. buty dziecięce, stwórz wortal z poradami dla rodziców. Pisz artykuły na temat metod doboru butów, polecanych producentów itp. Jeśli będziesz to robić systematycznie, portal wkrótce zyska na popularności, a Ty z poziomu treści będziesz odsyłać wprost do swojego e-sklepu. Nie ma tu żadnej magii.

  2. Zwiększenie zaufania do własnej marki – lubimy kupować nie tylko tam, gdzie jest tanio, ale też w sklepach, które wspierają kupujących merytorycznie. Jeśli mamy poczucie, że właściciel i pracownicy e-sklepu to prawdziwi pasjonaci swojej branży, dużo chętniej wybierzemy ofertę właśnie tego punktu. Stworzenie własnego portalu tematycznego wspierającego nasz e-sklep bardzo to wszystko ułatwia. Umieszczając wartościowe artykuły pomagające naszym wyselekcjonowanym klientom (o tym za chwilę), zwiększają naszą wiarygodność i pozwalają budować nasz ekspercki wizerunek.

  3. Łatwiejsze trafianie do ścisłej grupy docelowej – prowadząc e-sklep z konkretnymi produktami z jednej branży (motoryzacyjnej, budowlanej, dziecięcej, sportowej) powinno Ci zależeć nie tylko na ogólnym ruchu, ale przede wszystkim na zwiększaniu liczby odwiedzin osób, które są konkretnie zainteresowane właśnie Twoimi produktami. Po co Ci 1000 użytkowników opuszczających stronę po minucie, skoro możesz mieć 20 spędzających na niej pół godziny i ostatecznie dokonujących zakupu? Wortal tematyczny bardzo wspiera takie zachowania, ponieważ przyciąga do siebie ludzi zainteresowanych podejmowaną tematyką i zachęca ich do przenoszenia się do e-sklepu.

  4. Szersza prezentacja produktów – w e-sklepie nie ma miejsca na rozbudowane opisy. To krzywdzące dla wielu produktów, które posiadają unikalne cechy. Dlatego właśnie większość klientów przed dokonaniem zakupu, szuka opinii o wybranym produkcie poza sklepem. Posiadając portal tematyczny już na nich czekasz. Klienci trafią na wortal i znajdą na nim sporo informacji o Twoich produktach, które zaspokoją ich wiedzę i przekonają ich do zakupu.

  5. Budowanie większego zaplecza potencjalnych klientów – oczywiście nie jest tak, że każdy odwiedzający wortal od razu przejdzie do Twojego e-sklepu i dokona zakupu. Masz jednak także inne możliwości tworzenia bazy klientów. Umieść mnóstwo wartościowych treści i zachęć odwiedzających do zostawienia adresu e-mail, na który będziesz przesyłać informacje o nowych artykułach. Oczywiście okrasisz je także przekazem czysto marketingowym.

  6. Darmowa reklama – nikt nie zabroni Ci umieszczenia banneru reklamowego Twojego e-sklepu na zbudowanym przez Ciebie portalu tematycznym. Taka reklama będzie wyglądać naturalnie, a co ważne – trafi przed oblicze osób naprawdę zainteresowanych Twoimi produktami.

  7. Reklama innych – jeśli nie boisz się konkurencji, możesz także na swoim wortalu zarabiać. Gdy osiągnie on wysoką pozycję w wyszukiwarce, spokojnie znajdziesz inne sklepy z pokrewnej branży, które mogą wykupić u Ciebie reklamę lub zaproponować wzajemne polecanie swoich usług. W ten sposób budujesz swoją silną pozycję na rynku – inni Cię zauważają, a to bezcenna wartość.

  8. Dużo lepsze i łatwiejsze pozycjonowanie w wyszukiwarce – osiągnąć wysoką pozycję w Google dla adresu swojego e-sklepu jest niezwykle trudno. Po co kopać się z koniem? Osiągnij miejsce w TOP 3 wyszukiwarki dla swojego portalu tematycznego. W zdecydowanej większości przypadków wystarczy, że będziesz go systematycznie uzupełniać wartościową treścią. W dłuższej perspektywie zauważysz, że Twój wortal jest odwiedzany chętniej niż e-sklep. To dobrze! Właśnie z wortalu będą do Ciebie trafiać klienci – ale ci najbardziej wartościowi, bo już przekonani do zakupu.

 

Wortal tematyczny – ile kosztuje?

Wszystko zależy od tego, jak wyobrażasz sobie jego funkcjonowanie. Są oferty, które pozwalają uruchomić wortal zupełnie za darmo, ale w zamian oczekują zysków z reklam. To uczciwy układ i bardzo dobry dla osób, którym zależy wyłącznie na wsparciu merytorycznym i pozycjonującym dla e-sklepu.

Jeśli natomiast chcesz, aby Twój wortal stał się dla Ciebie dodatkowym źródłem dochodu, możesz zainwestować w jego budowę zgodnie z własnymi oczekiwaniami i sugestiami. Dostawca takiej usługi chętnie zaproponuje Ci także tworzenie artykułów, które będą solą portalu tematycznego.

Opcji jest sporo, ale bez względu na wybór konkretnej drogi trzeba pamiętać, że posiadanie własnego portalu tematycznego do wsparcia e-sklepu jest jedną z najlepszych spośród najtańszych strategii marketingowych w Internecie. Do dzieła!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie