Życiowe sytuacje, w których będziesz potrzebować więcej pieniędzy. Przygotuj się na nie!

Andrzej Winnicki
01.10.2018

To fajne uczucie mieć tak dużo pieniędzy, aby móc sobie pozwolić na kupno czegokolwiek, gdziekolwiek i w dowolnym momencie. Przytłaczająca większość z nas nigdy go jednak nie pozna. Przeciętny zjadacz chleba musi osiągnąć perfekcję w gospodarowaniu skromnym budżetem. W dodatku trzeba to robić tak, aby być przygotowanym na sytuacje, w których niezbędny będzie dostęp do większej gotówki. Kilka klasycznych przykładów wymieniamy w naszym poradniku.

Narodziny dziecka

Mnóstwo szczęścia, ale i niemało trosk. Narodziny dziecka fundują nam niezłą huśtawkę nastrojów. Przede wszystkim generują sporo wydatków, z których części nie da się po prostu uniknąć. Dziecko musi mieć przecież łóżeczko, wózek, fotelik samochodowy, a tych potrzeb będzie w ekspresowym tempie przybywać.

Dlatego jeśli planujesz powiększenie rodziny, zadbaj nie tylko o swoje zdrowie, ale też o stan budżetu domowego. Po narodzinach maluszka nie będziesz mieć już czasu na myślenie nad tym, jak „w magiczny sposób” zwiększyć swoje przychody.

Ślub syna/córki

Małe dzieci – mały kłopot, duże dzieci – duży kłopot. Na pewno znasz to powiedzenie. Odnosi się ono nie tylko do problemów wychowawczych, ale też do wydatków rosnących wraz z pociechą. Każdemu rodzicowi zależy, aby pomóc dziecku w starcie w dorosłość. Ślub jest do tego świetną okazją.

Oczywiście nie chodzi o to, aby wyręczać dorosłe dziecko we wszystkim i fundować mu wesela jak z bajki. Na pewno jednak chcesz się jakoś dołożyć do organizacji uroczystości. To wiąże się ze sporym wydatkiem, dlatego warto o tym pomyśleć znacznie wcześniej (najlepiej zaraz po zaręczynach).

Wakacje

To jasne, że jeżdżenie na wakacje nie jest obowiązkowe. Nie oszukujmy się jednak: większość z nas niecierpliwie czeka na letni urlop, który jest jedyną w roku okazją do solidnego naładowania akumulatorów. Wakacje wiążą się ze sporym wydatkiem, zwłaszcza takie wymarzone. Dobrą praktyką, która powoli Ci zachować stabilność budżetową, jest bardzo wczesny wybór miejsca i terminu wyjazdu.

Dzięki temu będziesz mieć sporo czasu, by na spokojnie zgromadzić potrzebną kwotę. Jeśli wakacje mają kosztować np. 5000 złotych, to zaciskając pasa możesz odkładać np. 500 złotych przez 10 miesięcy. W efekcie nie odczujesz tak bardzo jednorazowego, sporego wydatku.

Poważna awaria

Nie możesz zakładać, że wszystkie urządzenia, z których na co dzień korzystasz, będą zawsze pracować bezawaryjnie. Usterki się zdarzają i trzeba być na nie przygotowanym finansowo. Nie może być przecież tak, że awaria samochodu zmusi Cię do wzięcia drogiej pożyczki, a z powodu zepsutego odkurzacza wrócisz do zamiatania podłogi miotłą. Zawsze miej rezerwę finansową na takie nieprzewidziane sytuacje.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie