Dlaczego warto dbać o wieloletniego pracownika?

Jerzy Biernacki
10.08.2022

Choć panuje powszechne przekonanie, że pracodawcy raczej nie szanują swoich pracowników i są gotowi w każdej chwili zastąpić ich tańszą siłą roboczą, to rzeczywistość jest zupełnie inna. Większość pracodawców bardzo dba o pracowników, zwłaszcza tych wieloletnich, którzy osiągnęli wysoki poziom kwalifikacji zawodowych, mają doświadczenie i nie wymagają stałego nadzoru. Dlaczego utrzymanie takiego pracownika powinno być priorytetem dla pracodawcy? Wyjaśniamy to w naszym poradniku.

Koszt przeszkolenia nowego pracownika będzie nieporównanie wyższy

To najważniejszy powód, dla którego pracodawcy powinni bardzo dbać o swoich wieloletnich pracowników – oczywiście mamy na myśli tych, którzy są zżyci z firmą, przykładają się do swojej pracy i posiadają wymagane kwalifikacje na danym stanowisku.

Takiemu pracownikowi warto co jakiś czas podnieść pensję, przyznawać różnego rodzaju nagrody i premie, ponieważ sumarycznie i tak będzie to znacznie tańsze w porównaniu z przeszkoleniem zupełnie nowej osoby.

Przewidywalność to bezcenna korzyść dla pracodawcy

Wieloletni pracownicy mają swoje przyzwyczajenia, często popadają w rutynę, natomiast są przewidywalni. Pracodawca doskonale wie, czego może się spodziewać po danym pracowniku, jakie zadania może mu zlecić, czy może powierzyć mu samodzielną pracę etc. To olbrzymi komfort dla pracodawcy, który nie traci czasu i energii na ciągłe nadzorowanie pracownika.

Znajomość firmowych procedur i standardów

Wartością samą w sobie jest to, że wieloletni pracownik czuje się w firmie jak w domu. Nie musi się uczyć wewnętrznych procedur, zna się ze wszystkimi, doskonale wie, do kogo się zgłosić po pomoc, jak również sam może jej udzielić młodszym pracownikom.

Posiadanie takiego pracownika jest bardzo korzystne dla pracodawcy, który wie, że pracownik poradzi sobie z powierzonym zadaniem nawet bez nadzoru.

Wieloletni pracownicy cechują się lojalnością

Lojalność to bardzo rzadka cecha wśród młodej generacji pracowników. Dlatego coraz więcej firm doświadcza problemu ciągłej rotacji, co utrudnia sukcesywny rozwój przedsiębiorstwa. Wieloletni pracownicy mają mniejszą skłonność do zmiany pracodawcy z byle powodu, raczej nie miewają fochów i nie szukają szczęścia w innych firmach, jeśli naprawdę nie zostaną do tego zmuszeni.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie