Kiedy trzeba się przebranżowić?

Piotr Kowalczyk
24.01.2022

Przebranżowienie się budzi obawy przede wszystkim wśród osób, które mają już za sobą wiele lat pracy zawodowej, najczęściej w jednej firmie lub przynajmniej w jednej profesji. To normalne, że trudno jest zmusić się do całkowitego przemodelowania kariery i zajęcia się czymś zupełnie innym. Ktoś, kto całe życie np. pracował w biurze raczej nie pójdzie radośnie układać glazury. Bywają jednak sytuacje, w których przebranżowienie się nie jest wyborem, ale koniecznością. Omawiamy je w naszym poradniku.

Twój zawód nie jest już potrzebny

Wiemy, że brzmi to brutalnie, ale może czas najwyższy spojrzeć prawdzie w oczy? Jeśli wykonujesz zawód, który dziś z powodzeniem może być zastąpiony przez sztuczną inteligencję i maszyny, to naiwnością byłoby liczenie, że jakoś się jeszcze uchowasz. Prawdopodobnie w bliskiej perspektywie przestaniesz być potrzebny, a jeśli nie zadbasz wcześniej o przebranżowienie się, to będzie Ci naprawdę trudno wrócić na rynek pracy.

Zarabiasz nieprzyzwoicie mało, bez szans na poprawę tej sytuacji

Jeśli Twoja pensja jest skandalicznie niska, ale nie wynika to z faktu, iż pracujesz u wyzyskiwacza, tylko tak po prostu jest wyceniania Twoja praca, to chyba nie zamierzasz tego dłużej akceptować? Praca powinna oczywiście dawać satysfakcję, ale przede wszystkim musi być godnie wynagradzana. Jeśli Twoi znajomi po przebranżowieniu znacząco podnieśli swój standard życia, to nie pozostawaj bierny i bez sentymentów zacznij się przebranżawiać, na przykład idąc na kurs zawodowy.

Nie masz wykształcenia i kwalifikacji pozwalających Ci czuć się swobodnie na rynku pracy

Osoby, które wykonują specjalistyczny zawód, bardzo poszukiwany na rynku, mogą spać spokojnie i w ogóle nie zaprzątać sobie głowy ewentualnym przebranżowieniem. W zupełnie innej sytuacji są ci, których można łatwo zastąpić maszyną czy po prostu kimś tańszym. Najczęściej dotyczy to stanowisk niewymagających specjalnych kwalifikacji czy wykształcenia.

Jeśli ten opis idealnie pasuje do Ciebie, to zamiast czekać z niepokojem na dalszy bieg wydarzeń i drżeć przed każdorazowym odebraniem telefonu od szefa, zadbaj o to, aby stać się poszukiwanym pracownikiem. W tym celu powinieneś się właśnie przebranżowić, czyli zdobyć cenne kwalifikacje pozwalające Ci podjąć zatrudnienie od ręki w innej firmie.

Jakie są zawody przyszłości? Sprawdź listę opłacalnych zawodów na europa.jobs

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie