Kiedy warto wpisać pracę wakacyjną do CV, a kiedy lepiej tego nie robić?

Antoni Kwapisz
20.10.2017

Praca wakacyjna to dla wielu osób, szczególnie bardzo młodych, świetna okazja do zarobienia pieniędzy na swoje utrzymanie oraz zdobycia niezbędnego doświadczenia zawodowego. Na pewnym etapie życia przychodzi jednak moment, gdy trzeba już rozglądać się za pracą docelową, w wyuczonym zawodzie lub zgodną z umiejętnościami czy zainteresowaniami. Czy pisząc CV należy wspominać o wcześniejszej pracy wakacyjnej? To zależy. Wyjaśnimy Ci wszystko w tym krótkim poradniku.

Jedyna praca do tej pory? Wpisz to do CV

Jeśli poza pracą wakacyjną nie zdarzyło Ci się jeszcze podjąć zatrudnienia na dłużej, to oczywiście powinieneś zawrzeć informację o takim doświadczeniu w swoim CV. Osoba rekrutująca zawsze uzna to za plus, a już szczególnie w sytuacji, gdy jesteś młodym człowiekiem i starasz się o swoją pierwszą pracę na stałe. Praca w wakacje będzie o Tobie dobrze świadczyć, bo potwierdzi, że myślisz poważnie o życiu i karierze.

Jeśli jednak starasz się o posadę w kolejnej już firmie i masz na swoim koncie przynajmniej kilka lat doświadczenia, to lepiej nie wpisuj epizodu o pracy wakacyjnej do swojego CV. W oczach osoby rekrutującej może to wyglądać niepoważnie lub też świadczyć o tym, że nie masz się za bardzo czym pochwalić, dlatego wymieniasz wszystkie zajęcia, jakich się imałeś.

Od tej reguły istnieją jednak ważne wyjątki.

W tych sytuacjach koniecznie napisz o pracy wakacyjnej w CV

Pochwal się pracą wakacyjną w kraju, którego język może być przydatny na stanowisku, o które się ubiegasz – jeśli np. zbierałeś szparagi w Niemczech i poznałeś dobrze język niemiecki, a teraz chcesz podjąć pracę w firmie mającej kontakty z niemieckimi kontrahentami, to na pewno warto o tym fakcie wspomnieć.

Napisz o pracy wakacyjnej, jeśli podjąłeś ją w tej samej firmie – to może być zaskoczenie dla osoby rekrutującej, ale także potwierdzenie, że zależy Ci na pracy w tej konkretnej firmie, masz o niej dobre zdanie i będziesz robić wiele, by zadbać o jej wizerunek.

O pracy wakacyjnej wspomnij także, jeśli była ona ważnym przystankiem w Twojej karierze. Świetnym przykładem jest ubieganie się o stanowisko inżyniera budowy. Jeśli w czasie wakacji pracowałeś jako pomocnik murarza, to znasz to środowisko i nie jesteś tylko teoretykiem. Dla firmy budowlanej z pewnością będzie to duży atut.

A kiedy lepiej nie wspominać o pracy wakacyjnej?

Jeśli nie miała ona żadnego związku z tym, czym masz się zajmować na nowym stanowisku, to spokojnie możesz sobie darować informowanie o pracy wakacyjnej. Tak samo postąp, jeśli ten epizod miał miejsce wiele lat temu i w żaden sposób nie może poprawić Twojej pozycji w wyścigu o angaż w nowej firmie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie