Poznaj najczęstsze powody zwalniania pracowników

Jerzy Biernacki
07.08.2018

Z pracą na etacie już tak jest, że można ją w każdej chwili stracić. Nawet osoby, które bardzo przykładają się do swoich obowiązków i mają wieloletni staż w firmie, nie mogą do końca spać spokojnie. Świętym prawem właściciela przedsiębiorstwa jest bowiem dobieranie sobie współpracowników według indywidualnych kryteriów. Powody zwalniania z pracy są przeróżne. Postanowiliśmy wymienić te zdecydowanie najczęstsze.

Zawalenie ważnego projektu

Jeśli zajmujesz bardzo odpowiedzialne stanowisko i od jakości Twojej pracy może zależeć los przedsiębiorstwa, to z jednej strony czujesz się doceniony i pewnie nieźle zarabiasz. Z drugiej jednak musisz się mieć stale na baczności. W przypadku potknięcia mogą Cię czekać poważne konsekwencje.

Gdy firma powierza Ci ważny projekt, to przełożeni oczekują, że podołasz zadaniu. W przypadku sukcesu spłynie na Ciebie rzeka pochwał. Jeśli jednak „dasz ciała”, możesz się spodziewać, że zostanie Ci wręczone wypowiedzenie. Szef uargumentuje to niezrealizowaniem kluczowego planu i narażeniem firmy na szwank.

Notoryczne niedopełnianie obowiązków

To mogą być nawet drobnostki, które jednak sumarycznie składają się na obraz niesolidnego pracownika. Mamy tutaj na myśli chociażby spóźnianie się do pracy, niestosowanie się do zasad BHP, okłamywanie przełożonych, częste chodzenie na chorobowe czy wreszcie lenistwo. Żaden szef nie będzie chciał mieć w firmie takiej osoby, bo w gruncie rzeczy nie można na niej polegać. Pamiętaj, że te pospolite przywary znacznie osłabiają pozycję nawet pracownika osiągającego dobre wyniki.

Przenoszenie życia prywatnego na grunt zawodowy

W czasach, gdy niemal wszyscy mają profil na Facebooku, wertowanie mediów społecznościowych w godzinach pracy stało się zmorą wielu przedsiębiorstw. Nic dziwnego, że coraz więcej pracodawców decyduje się na blokowanie swoim podwładnym dostępu do stron niezwiązanych z ich obowiązkami służbowymi.

Jeśli bezpośredni przełożony zauważy (lub ktoś mu o tym doniesie), że poświęcasz mnóstwo czasu na siedzenie na Facebooku, rozmawianie o prywatnych sprawach przez telefon czy przyjmowanie znajomych w biurze, to licz się z konsekwencjami, włącznie z otrzymaniem wypowiedzenia.

Psucie atmosfery

Nowoczesne zarządzanie przedsiębiorstwem kładzie duży nacisk na utrzymywanie poprawnej atmosfery w miejscu pracy. Odpowiedzialny przedsiębiorca nie może sobie pozwolić na trzymanie w zespole „szkodnika”, który nie dogaduje się z innymi, jest złośliwy i kłótliwy. Taka osoba może zrujnować pracę każdego zespołu, a tym samym spowodować pogorszenie wyników firmy.

Ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych

To bardzo szeroka kategoria przewinień. Na liście ciężkich naruszeń znajdują się chociażby takie pozycje, jak przyjście do pracy w stanie nietrzeźwości, picie alkoholu na stanowisku, pobicie współpracownika czy wynoszenie tajemnic firmowych. W każdej z tych sytuacji rozsądnie myślący szef pożegna się z niesubordynowanym pracownikiem.

Oczywiście powody zwalniania pracowników mogą być również niezależne od ich postawy. Możemy tutaj wymienić problemy finansowe przedsiębiorstwa, spadek liczby zamówień czy tzw. restrukturyzację zakładu (związaną np. z przejęciem firmy).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie