Praca na nocną zmianę – poznaj plusy i minusy takiego trybu

Maciej Piwowski
05.03.2018

Praca na nocną zmianę to specyficzny rodzaj zatrudnienia, który spotyka się głównie w zakładach produkcyjnych, w służbach państwowych i w branży ochroniarskiej. Mogłoby się wydawać, że to całkiem atrakcyjne rozwiązanie z punktu widzenia pracownika. Owszem, są plusy pracy na nocną zmianę, ale nie brakuje też minusów. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, czy to dobra opcja dla Ciebie.

Plusy pracy na nocną zmianę

Największym plusem są dodatki płacowe. Pracodawcy zwykle oferują wyższe stawki osobom, które zgadzają się na pracę w godzinach nocnych. Ponadto tacy pracownicy mogą liczyć na dodatkowe przywileje związane z długością odpoczynku.

Praca w trybie nocnym jest też nieco spokojniejsza, bo wówczas w firmach nie ma aż takiego ruchu, często nie ma też bezpośrednich przełożonych. Jest to zatem ciekawe rozwiązanie dla osób, które nie lubią pracować pod presją czasu i czuć czyjegoś oddechu na plecach.

W wielu branżach praca na nocną zmianę pozwala rozwijać swoje zainteresowania. Przykładem może być zawód ochroniarza. Siedząc w stróżówce można czytać książki, oglądać filmy czy seriale, rozwiązywać krzyżówki. W ciągu dnia, gdy do budynku bez przerwy wchodzą ludzie, jest na to o wiele mniej czasu.

Praca na nocną zmianę może też być wyjątkowo atrakcyjna dla ludzi, którzy są przyzwyczajeni do prowadzenia nocnego trybu życia, potrafią spać w ciągu dnia i nie czują z tego powodu skrajnego zmęczenia. Takie osoby mogą być aktywne w godzinach, gdy większość ludzi siedzi w pracy, dzięki czemu mogą np. załatwiać sprawy urzędowe, odbierać dzieci ze szkoły czy gotować obiady.

Po stronie plusów wymieńmy też prozaiczny atut, mianowicie: brak korków. To mocny argument dla osób, którym dojazd do pracy w normalnych godzinach zajmuje bardzo dużo czasu i zabiera mnóstwo nerwów.

Minusy pracy na nocną zmianę

Zacznijmy od tego, że ludzki organizm nie jest przystosowany do nocnej aktywności (dlatego gorzej widzimy po zmroku). Choć zdarzają się wyjątki, to jednak większość osób nie potrafi na dłuższą metę funkcjonować „na opak”, czyli pracować w nocy, a spać w dzień. U wielu pracowników wykonujących swoje obowiązki w trybie nocnym obserwuje się problem bezsenności, ciągłego podenerwowania, chronicznego zmęczenia.

Praca w nocy może być niebezpieczna dla zdrowia. Wycieńczony organizm zaczyna wysyłać sygnały ostrzegawcze, dlatego pojawiają się częste infekcje, problemy z koncentracją, problemy żołądkowe.

Nocny tryb pracy sprzyja otyłości. W nocy ludzki organizm ma mniejsze zdolności metaboliczne. Jedząc posiłki np. o 1 czy 2, pracownik szybko dorobi się nadwagi, a to pierwszy krok do otyłości i dalszych problemów zdrowotnych.

Na koniec wspomnijmy jeszcze o problemach rodzinnych czy towarzyskich. Pracując w nocy ma się o wiele mniej okazji do spędzania czasu z najbliższymi (gdy rodzina jest w domu, mama lub tata musi odespać „nockę”).

Praca w nocy na pewno nie jest więc opcją zbyt komfortową, przynajmniej dla większości ludzi. Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe argumenty, lepszym rozwiązaniem jest pozostanie przy dziennym trybie pracy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie