Praca w korporacji IT bez umiejętności informatycznych? Sprawdź te stanowiska

Jerzy Biernacki
13.01.2020

Branża IT jest najszybciej rozwijającą się gałęzią gospodarki. To oczywiście ma przełożenie na poziom zarobków. Osoby, które dziś pracują za minimalną czy średnią krajową niejednokrotnie marzą o tym, aby zatrudnić się w dużej korporacji IT i tym samym znacznie poprawić swoją sytuację ekonomiczną. Okazuje się, że jest to scenariusz realny do spełnienia również dla pracowników niemających wykształcenia informatycznego czy nieposiadających choćby podstawowych umiejętności z tego zakresu. Oto przykłady stanowisk, na które również regularnie rekrutują korporacje IT.

Project manager/opiekun klienta

Bardzo często jest tak, że wybitni programiści mają mocno ograniczone kompetencje miękkie, czyli po prostu nie potrafią się w jasny sposób komunikować z klientem niemającym wiedzy technicznej. Stąd korporacje IT bardzo potrzebują osób komunikatywnych, umiejących przełożyć skomplikowane formułki informatyczne na język korzyści.

Projektant UX

Brzmi bardzo skomplikowanie, a w rzeczywistości taką pracę może wykonywać nawet osoba, która nigdy w życiu nie miała do czynienia z programowaniem. UX, czyli User Expierence, to kluczowa kwestia przy projektowaniu oprogramowania. Chodzi o to, aby było ono przyjazne użytkownikowi i łatwe w obsłudze, co najlepiej oceni właśnie ktoś niebędący programistą.

Tester oprogramowania

Zadaniem testera jest szukanie luk. Zapoznaje się on z dostarczoną wersją beta oprogramowania, korzysta z niej przez dłuższy czas i zapisuje swoje obserwacje. Jeśli na przykład nie jest w stanie szybko znaleźć jakiejś istotnej funkcji, to taka rzecz musi zostać poprawiona przed udostępnieniem oprogramowania klientowi. Tester sprawdza również stabilność aplikacji.

Specjalista HR

Korporacje IT non-stop prowadzą rekrutację, dlatego potrzebują osób, które potrafią nie tylko ocenić kompetencje merytoryczne kandydata, ale również to, czy pod względem charakterologicznym wpasuje się on w funkcjonujący już zespół. Praca w dobrej atmosferze sprzyja efektywności, z czego korporacje świetnie zdają sobie sprawę. Poza tym specjalista HR zajmuje się typową pracą papierkową, a więc odciąża przełożonych, którzy dzięki temu mogą się skupić na rdzeniu działalności firmy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie