W jakich sytuacjach pracodawca może nie dopuścić Cię do pracy?

Maciej Piwowski
25.06.2018

Żyjemy w czasach, gdy każdy wykwalifikowany pracownik jest na wagę złota. Mimo to pracodawcy nie mogą ignorować pewnych sytuacji, które narażają podwładnych na niebezpieczeństwo, a firmę na poważne konsekwencje prawne. Bywają przypadki, w których pracodawca może nie dopuścić pracownika do wykonywania obowiązków i zażądać od niego opuszczenia stanowiska. Wymieniamy je w naszym poradniku.

Brak ważnych badań lekarskich

Obowiązkiem pracodawcy jest zlecenie badań lekarskich pracownika i ich opłacenie. Pracownik nie może natomiast odmówić poddania się badaniom. Jeśli to zignoruje, a termin ważności jego badań minął, pracodawca ma pełne prawo nie dopuścić podwładnego do stanowiska pracy. Jest to nawet podstawa do rozwiązania umowy o pracę z winy pracownika!

Utrata uprawnień

W niektórych branżach i na konkretnych stanowiskach wymagane jest, aby pracownik posiadał uprawnienia do wykonywania swoich obowiązków (np. praca na wysokości czy prawo jazdy kategorii C). Jeśli z jakichś powodów pracownik utraci te uprawnienia, pracodawca może zażądać od niego opuszczenia stanowiska i przenieść pracownika do innego działu. W ostateczności może także rozwiązać z nim umowę o pracę, jeśli utrata uprawnień wynikała z rażącego niedbalstwa podwładnego (np. jazda po pijanemu, co skutkowało odebraniem prawa jazdy).

Nieważna umowa

Kodeks pracy jest w tym względzie bardzo precyzyjny. Pracownik nie może wykonywać swoich obowiązków bez uprzedniego zawarcia umowy z pracodawcą. Jeśli termin obowiązywania umowy minął, to naturalne jest, że pracownik nie będzie dopuszczony do stanowiska. Może to oczywiście wiązać się z utratą zatrudnienia.

Nietrzeźwość

Jeśli pracodawca stwierdzi, że podwładny znajduje się pod wpływem alkoholu lub substancji odurzających, ma prawo, a wręcz obowiązek, nie dopuścić go do wykonywania obowiązków służbowych. Taka sytuacja jest zaliczana do katalogu rażących zaniedbań ze strony pracownika i stanowi podstawę do rozwiązania umowy o pracę w trybie natychmiastowym, bez okresu wypowiedzenia.

Zły stan zdrowia

Przychodzisz do pracy z gorączką, kichasz, prychasz, wyraźnie źle się czujesz? W takiej sytuacji pracodawca również ma prawo zażądać od Ciebie opuszczenia stanowiska pracy i wrócenia do domu. Zrobi to w trosce o pozostałych pracowników. Nikt nie chce przecież, aby w biurze czy na magazynie wybuchła epidemia grypy.

Pracodawca nie dopuści Cię również do pracy, jeśli pojawisz się w firmie w trakcie trwania zwolnienia lekarskiego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie