O książce i tłumaczeniu

Maciej Piwowski
23.08.2015

Lawrence Lessig, profesor prawa na Uniwersytecie Stanforda i czołowy amerykański działacz walczący z istniejącym reżimem praw autorskich, wydał pod koniec marca 2004 książkę Free Culture, jednocześnie udostępniając jej treść w internecie, na warunkach pozwalających na niekomercyjne rozpowszechnianie i modyfikację.

Niedługo po jej publikacji ruszył projekt zbiorowego tłumaczenia książki na język polski. Tłumaczenie oraz późniejsza redakcja odbywały się otwarcie z udziałem około dwudziestu wolontariuszy na stronach wiki, tj. takich, które każdy może edytować, wykorzystywanych m.in. do rozwoju Wikipedii, wolnej encyklopedii.

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne (WSiP) dokonały końcowej redakcji treści, a 23 kwietnia 2005 roku, w ramach inauguracji polskiej filii Creative Commons miała miejsce jej premiera w internecie. W porozumieniu z prof. Lessigiem i tłumaczami w maju 2005 książka ukazała się nakładem WSiP w księgarniach na terenie Polski.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.