W Polsce mamy wyraźny deficyt żyznych gleb, co wymusza na producentach rolnych stosowanie wysokojakościowych nawozów – zarówno celowanych, jak i wieloskładnikowych. Najważniejszym zadaniem jest uzupełnienie ewentualnych niedoborów trzech kluczowych makroelementów, czyli azotu, fosforu i potasu. Jak to zrobić? Po garść wskazówek zapraszamy do naszego artykułu.
Azot, fosfor i potas są podstawowymi składnikami odżywczymi roślin uprawnych. Nawet niewielkie niedobory tych makroelementów w glebie mogą mieć skrajnie negatywny wpływ na plonowanie oraz jakość uzyskanych plonów.
Przyjrzyjmy się bliżej wpływowi azotu, fosforu i potasu na proces wegetacyjny roślin uprawnych.
Chcąc uzupełnić niedobory ww. makroelementów w pierwszej kolejności warto rozważyć zastosowanie nawozów celowanych, czyli jednoskładnikowych. W przypadku nawozu azotowego będzie to np. mocznik, nawozu fosforowego – superfostat, a nawozu potasowego np. sól potasowa.
Nawozy jednoskładnikowe sprawdzają się najlepiej w sytuacji, gdy analiza gleby wykazała znaczne niedobory rzeczywiście tylko jednego makroelementu. Wówczas zastosowanie popularnego nawozu NPK (wieloskładnikowego) mogłoby skutkować tzw. przenawożeniem i przynieść szkody nie tylko w uprawie, ale też środowisku naturalnym.
Porada eksperta :
Decyzję o zastosowaniu jakiegokolwiek nawozu zawsze warto oprzeć o szczegółowe wyniki badania składu gleby.
Wygodnym i szybkim sposobem na uzupełnienie niedoborów azotu, fosforu i potasu w glebie jest zastosowanie nawozu wieloskładnikowego, nazywanego nawozem NPK (od N – azot, P – fosfor i K – potas). Zawiera on odpowiednie dawki każdego z tych makroelementów (wyrażone procentowym udziałem w składzie preparatu).
Nawozy NPK cieszą się rosnącą popularnością wśród rolników, ponieważ pozwalają kompleksowo zadbać o odżywienie roślin uprawnych, a przy tym mogą poprawiać strukturę gleby i działać długofalowo, zapewniając optymalne warunki uprawy w całym okresie wegetacji roślin. Zaletom nawozów wieloskładnikowych bliżej przyjrzymy się w osobnym artykule.
Uwaga eksperta:
„Wybierając nawóz wieloskładnikowy NPK należy zwrócić baczną uwagę na stosunek poszczególnych makroelementów. Jest on określony przez producenta nawozu w opisie danego preparatu. Przykładowo: nawóz NPK 10-20-30 to taki, w którym azot stanowi 10%, fosfor 20% a potas 30% składu. Resztę zajmują mikroelementy i tzw. wypełniacze, których wybór i procentowy udział jest uzależniony od przeznaczenia nawozu wieloskładnikowego.” Źródło: https://polfert.com.pl/poradnik-nawozenia/czym-sa-nawozy-npk-i-co-trzeba-o-nich-wiedziec
Zarówno nawozy celowane (azotowe, fosforowe i potasowe), jak i wieloskładnikowe NPK, znajdziesz w stałej ofercie hurtowni nawozów Zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z naszymi doradcami (specjaliści w redakcji Mindly.pl), którzy udzielą Ci bezpłatnej pomocy w zakresie wyboru odpowiednich nawozów do Twojego gospodarstwa oraz wskażą, gdzie je najlepiej zakupić.
Polecam też publikację:
Instytut Chemii Nieorganicznej, Gliwice. Wieloskładnikowe nawozy ciekłe z polifosforanami: https://www.researchgate.net/profile/Barbara-Cichy/publication/309293564_nawozy_wielosk/links/5808bb7808ae5ed04c00fa06/nawozy-wielosk.pdf