Adiuwanty to substancje pomocnicze dodawane do środków ochrony roślin, takich jak fungicydy, co ma na celu zwiększenia ich skuteczności. Adiuwanty są powszechnie stosowane w rolnictwie i ogrodnictwie. Ich funkcji nieco bliżej przyglądamy się w naszym artykule.
Adiuwanty przede wszystkim zwiększają przyczepność fungicydu do powierzchni liści i innych części roślin, co zapobiega spłukiwaniu środka w czasie deszczu i nawadniania. Ma to bezpośrednie przełożenie na zwiększenie skuteczności preparatu.
Niektóre adiuwanty wspomagają również wchłanianie fungicydu przez tkanki roślinne, dzięki czemu substancje aktywne działają szybciej i skuteczniej, zapewniają lepszą ochronę roślin przed szkodnikami.
Adiuwanty obniżają napięcie powierzchniowe cieczy roboczej, co ułatwia jej wnikanie w trudno dostępne miejsca na roślinach, takie jak spodnie strony liści. Przyczynia się to do kompleksowego zwalczania patogenów.
Adiuwanty klasyfikuje się ze względu na ich przeznaczenie i skład chemiczny. Do najczęściej stosowanych adiuwantów zaliczymy:
• Adiuwanty adhezyjne - zwiększają przyczepność fungicydu do powierzchni roślin, są szczególnie przydatne, gdy spodziewamy się opadów deszczu, a konieczne jest przeprowadzenie oprysków;
• Adiuwanty penetracyjne - poprawiają wchłanianie fungicydu przez tkanki roślinne, zwiększając skuteczność ochrony przed chorobami.
• Adjuwanty zmniejszające napięcie powierzchniowe - wspomagają równomierne rozprowadzanie cieczy roboczej po powierzchni roślin, co jest szczególnie korzystne w przypadku liści o woskowatej powłoce.
• Adjuwanty stabilizujące - zapewniają stabilność mieszanin cieczy roboczej, co ma duże znaczenie w przypadku stosowania różnych środków ochrony roślin jednocześnie.
Dodajmy, że nie da się jednoznacznie określić, który rodzaj adiuwantu jest najlepszy. Zależy to od takich czynników jak rodzaj upraw, warunki pogodowe i klimatyczne, a także specyficzne potrzeby konkretnych roślin.
W doborze adiuwantu warto kierować się wskazówkami specjalisty z zakresu ochrony roślin, który zaproponuje odpowiedni preparat na potrzeby danej uprawy.