Prawo jazdy na ciągnik rolniczy to obecnie niezbędna kwalifikacja, bez której trudno sobie wyobrazić prowadzenie zmechanizowanego gospodarstwa rolnego. Uzyskanie adekwatnych uprawnień nie jest na szczęście przesadnie trudne. Można to zrobić na dwa sposoby, które przybliżamy w naszym poradniku.
Ta kategoria prawa jazdy pozwala nie tylko na prowadzenie ciągnika, ale też np. kombajnu czy pojazdu z przyczepą. Kurs można rozpocząć już 3 miesiące przed ukończeniem 16. roku życia, a osoby uczące się w szkołach rolniczych mogą go zacząć nawet mając tylko 15 lat (za zgodą rodzica).
Kurs w Ośrodku Kształcenia Kierowców obejmuje 30 godzin teorii i 20 godzin praktyki (jazda ciągnikiem z przyczepą). Kursant musi posiadać numer PKK, wykonać zdjęcie i przejść badania lekarskie.
Egzamin teoretyczny w WORD obejmuje 32 pytania – do zaliczenia trzeba uzyskać minimum 68 punktów. Test trwa 25 minut.
Z kolei egzamin praktyczny obejmuje:
Posiadacze prawa jazdy kategorii B mogą zdobyć uprawnienia do prowadzenia ciągnika rolniczego inną drogą. Wystarczy ukończyć kurs i zdać egzamin państwowy na kategorię B+E. Uprawnia ona nie tylko do kierowania ciągnikiem, ale też do prowadzenia zestawu pojazdów o DMC nieprzekraczającym 7 ton – na przykład auta osobowego z przyczepą. Jest to zatem bardziej uniwersalna i przydatna w życiu kwalifikacja niż kategoria T.