Wapnowanie gleby to jeden z najpopularniejszych, a na pewno najczęściej przeprowadzanych zabiegów agrotechnicznych. Wynika to z faktu, iż znaczna część gleb w naszym kraju ma odczyn kwaśny lub bardzo kwaśny, co nie jest korzystne z punktu widzenia uprawy większości roślin, z których produkuje się żywność i pasze. W naszym artykule wyjaśniamy, kiedy i z jaką częstotliwością należy wapnować glebę.
Wapnowanie ma na celu zmianę odczynu gleby na lekko kwaśny, obojętny lub lekko zasadowy. Warto wiedzieć, że zdecydowana większość roślin uprawnych preferuje glebę o pH między 6,0 a 7,0. Taka gleba ułatwia przyswajanie niezbędnych składników odżywczych, w tym podawanych w formie nawozów doglebowych.
W glebach lekko kwaśnych, lekko zasadowych, a najlepiej obojętnych, zdecydowanie wzrasta przyswajalność kluczowych mikro- i makroelementów, w szczególności potasu, magnesu oraz fosforu, które stanowią niezbędne składniki budulcowe roślin, mając wpływ na wielkość plonowania i jakość uzyskiwanych plonów. Jednocześnie wapnowanie pozwala uzupełnić niedobory wapnia.
Warto wiedzieć:
"Silne zakwaszenie gleby, spowodowane przede wszystkim nadmiernym stosowaniem nawozów azotowych oraz ogólną mineralizacją materii organicznej, to jeden z najpilniejszych problemów, jakie musi rozwiązać przedsiębiorca rolny przed rozpoczęciem siewu."
Źródło: https://polfert.com.pl/poradnik-nawozenia/podstawy-wapnowania-gleby
Zgodnie z ogólnie przyjętą zasadą wapnowanie gleby zawsze przeprowadzamy po żniwach. Najczęściej rolnicy decydują się na wykonanie tego zabiegu jesienią, ewentualnie późnym latem. Taki termin wapnowania sprzyja równomiernemu, a przy tym stopniowemu odkwaszeniu gleby w okresie zimowym, dzięki czemu wiosną jej odczyn będzie już znacznie korzystniejszy dla roślin.
Porada eksperta
Na tempo i skuteczność wapnowania duży wpływ ma zimowa aura. Im więcej opadów śniegu i deszczu, tym lepszych efektów można się spodziewać. Analogicznie: wolniejszemu odkwaszaniu sprzyja mroźna i sucha aura. Dodajmy, że zabieg wapnowania powinno się przeprowadzić w bezdeszczowy dzień.
Jesienne wapnowanie gleby pozwala ustabilizować procesy biologiczno-chemiczne w gruncie i tym samym przygotować glebę do wiosennych prac agrotechnicznych – włącznie z siewem oraz nawożeniem nawozami azotowymi (które zwyczajowo zmieniają odczyn gleby na kwaśny).
Niektórzy rolnicy decydują się również na wapnowanie wiosną, co jest dopuszczalne, ale tylko w przypadku gleb o lekko kwaśnym pH oraz wtedy, gdy zastosujemy wolno działający nawóz wapniowy, jak chociażby kreda.
Powinieneś wiedzieć:
„Od wielu lat udział gleb bardzo kwaśnych i kwaśnych w Polsce przekracza średnio 50% powierzchni użytków rolnych. Istnieją jednak i takie obszary, gdzie gleby najsilniej zakwaszone stanowią ponad 80% powierzchni (rys. 1). W tych rejonach częstość narażenia na większe ilości aktywnych form metali jest większa niż na glebach o optymalnym odczynie. Natomiast stosowane dawki wapna w ostatnich latach wynoszą średnio nieco ponad 90 kg CaO/ha/rok i dalece odbiegają od faktycznych potrzeb.” Źródło: http://www.wapno-info.com.pl/download/files/1384.pdf
Tutaj wszystko zależy od tego, z jaką glebą mamy do czynienia. Przyjmuje się, że w przypadku gleb lekkich zabieg wapnowania powinno się przeprowadzać co około 2 lata. Jeśli chodzi o gleby ciężkie, to wystarczające powinno być nawożenie wapnem z częstotliwością co 4 lata. Wynika to z faktu, iż z gleb lekkich wapń jest stosunkowo szybko wymywany przez deszcz.
Na koniec dodajmy, że decyzję o przeprowadzeniu zabiegu wapnowania gleby należy podjąć w oparciu o wyniki badania gruntu. Takie badanie ma na celu oznaczenie pH gleby oraz jej składu fizykochemicznego, ze szczególnym uwzględnieniem zawartości makro- i mikroelementów, co jest podstawą opracowania planu nawożenia.