Większość z nas kojarzy, że żniwa odbywają się w okresie letnim, jednak warto wiedzieć, że dokładne terminy rozpoczęcia zbioru dojrzałych roślin z pól uprawnych mogą się różnić w zależności od konkretnych upraw. W polskich warunkach klimatycznych zawsze jest to lipiec i sierpień, ale jak to wygląda w szczegółach? Tego już dowiesz się z naszego artykułu.
Zbiór pszenicy, jednej z najpopularniejszych roślin uprawnych w Polsce, odbywa się zazwyczaj od końca lipca do połowy sierpnia, w zależności od tego, jak wilgotne było lato.
Żniwa jęczmienia startują w zależności od odmiany. Jęczmień ozimy zbiera się już od połowy lipca, natomiast jęczmień jary pod koniec lipca.
Zbioru owsa zazwyczaj przypadają na przełom lipca i sierpnia, jednak jeśli lato było deszczowe, to mogą zostać opóźnione nawet o kilkanaście dni.
Żyto to stosunkowo stabilna roślina uprawna, której zbiory praktycznie zawsze rozpoczynają się już w pierwszej połowie lipca.
Ta roślina jest zbierana jako jedna z ostatnich. Żniwa kukurydzy najczęściej przypadają na okres od początku września aż do października, na co główny wpływ mają warunki pogodowe. Jeśli lato było suche, to rolnicy często czekają dłużej na rozwój kolb i opóźniają zbiory.
W większości przypadków jest też tak, że wczesne nadejście wiosny i wyjątkowo gorące lato mogą przyspieszyć dojrzewanie zbóż, a tym samym rozpoczęcie żniw. Z kolei chłodne i deszczowe lato zwykle opóźnia zbiory.