Nawożenie precyzyjne: dlaczego warto?

Maciej Piwowski
05.07.2024

Podczas szkoleń dla rolników coraz większy nacisk kładzie się na kwestię precyzyjnego nawożenia. Jest to bardzo ważne zagadnienie, zwłaszcza w kontekście postępującej degradacji gleb uprawnych w Polsce (co po części jest skutkiem właśnie nadmiernego stosowania nawozów sztucznych). Nawożenie precyzyjne przynosi szereg korzyści tak dla producenta, konsumenta, jak i środowiska naturalnego, co wyjaśniamy w naszym artykule.

Obniżenie kosztów nawożenia

Podstawowym argumentem przemawiającym za precyzyjnym nawożeniem jest ograniczenie kosztów zakupu nawozów. Ceny preparatów nawozowych są bardzo wysokie i trudno wyrokować, czy w przewidywalnej przyszłości spadną. Najlepszym sposobem zabezpieczenia się przed rosnącymi kosztami jest więc zmniejszenie dawek nawozów, co będzie mieć bezpośrednie przełożenie na opłacalność produkcji rolnej.

Optymalizacja produkcji

Należy wyraźnie zaznaczyć, że precyzyjne stosowanie nawozów nie grozi obniżeniem plonowania, a wręcz przeciwnie. Pamiętajmy, że nadmiar makro- i mikroelementów może być równie szkodliwy jak ich niedobory, utrudniając roślinom przyswajanie składników odżywczych z gleby. Dawkowanie powinno być dopasowane dokładnie pod katem aktualnego składu gleby oraz rzeczywistych potrzeb uprawianej rośliny.

Ochrona środowiska

Nawożenie precyzyjne pozwala ograniczyć negatywny wpływ stosowania nawozów sztucznych na środowisko naturalne, przyczyniając się do lepszej ochrony wód powierzchniowych i podziemnych.

Lepsza konkurencyjność na lokalnym rynku

Producenci żywności często nie wiedzą, gdzie jeszcze mogą znaleźć przewagę konkurencyjną nad innymi rolnikami. Trudno jest przecież godzić się na ceny, które podważałyby opłacalność produkcji. Spore pole do popisu daje nam natomiast precyzyjne nawożenie.

Rolnicy mogą i powinni dobierać rodzaje oraz ilości nawozów do specyficznych warunków glebowych oraz atmosferycznych występujących na danym obszarze kraju (np. czy występuje problem suszy rolniczej, kiedy rozpoczyna się  wegetacja roślin itd.). W ten sposób można uzyskiwać lepsze plony przy obniżeniu kosztów stałych.

Ograniczenie problemu degradacji gleb

Nadmierne nawożenie, zwłaszcza przesadne stosowanie nawozów azotowych, jest jedną z głównych przyczyn postępującej degradacji gleb w Polsce. Można temu przeciwdziałać wyłącznie poprzez ograniczenie nawożenia, co w praktyce oznacza dopasowanie dawek nawozów do rzeczywistych potrzeb roślin i aktualnego składu fizykochemicznego gleby. Na dłuższą metę opłaci się to wszystkim producentom.

Podsumowanie

Nawożenie precyzyjne to znakomita alternatywa dla stosowania nawozów w tradycyjny sposób, czyli w oparciu wyłącznie o doświadczenie i wiedzę rolnika oraz bieżącą obserwację roślin. Ustalając dokładny plan nawożenia możemy znacząco ograniczyć koszty zakupu nawozów, nie ryzykując przy tym pogorszenia plonowania.

Ten trend będzie przybierać na sile, aż stanie się dominującym w nowoczesnym rolnictwie. Wpłyną na to przede wszystkim rosnące koszty zakupu nawozów sztucznych, a także bardzo prawdopodobne zaostrzenie regulacji ograniczających stosowanie preparatów mineralnych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie