Gospodarstwo rolne nie ogranicza się tylko do obszaru pola uprawnego. Większość gospodarstw składa się z różnych zabudowań, w tym oczywiście domu gospodarza. Pozostałe budynki pełnią funkcję użytkową, a najważniejszym z nich – oraz oczywiście ich przeznaczeniu – bliżej przyglądamy się w naszym artykule.
Obora to budynek przeznaczony dla bydła. Wyróżniamy obory wolnostanowiskowe, w których zwierzęta poruszają się swobodnie oraz obory uwięziowe, w których krowy są przypisane do konkretnych stanowisk.
Obora to miejsce do odpoczynku, karmienia i dojenia krów. Zapewnia również ochronę przed deszczem czy niskimi temperaturami. Obora musi być odpowiednio wentylowana i utrzymywane w czystości, by zapewnić zwierzętom dobre warunki bytowe.
Kurnik to oczywiście budynek zarezerwowany dla drobiu, przede wszystkim dla kur. Ma chronić ptactwo przed drapieżnikami, złymi warunkami pogodowymi, a także zapewniać komfortowe warunki do znoszenia jaj oraz rozwoju.
To już budynek przeznaczony do hodowli świń, w którym wbrew obiegowej opinii musi panować porządek. Współczesna hodowla świń wymaga zachowania dobrych warunków higienicznych, co przekłada się na szybszy wzrost tuczników.
W każdym gospodarstwie rolnym musi znaleźć się stodoła, która służy głównie do przechowywania siana, słomy, zbóż oraz innych produktów rolnych. W niektórych gospodarstwach stodoły mogą być również wykorzystywane do przechowywania maszyn rolniczych czy nawozów.
To budynek dla koni, który musi zapewniać wierzchowcom miejsce do odpoczynku oraz stwarzać odpowiednie warunku do codziennej pielęgnacji, karmienia, pojenia itd. Stajnie powinny być wyposażone w przestronne boksy zapobiegające urazom u koni.
Na koniec zostawiliśmy szopę, czyli budynek, który służy do przechowywania narzędzi rolniczych, maszyn, osprzętu oraz różnych innych materiałów niezbędnych w gospodarstwie rolnym.