6 sposobów na oszczędzanie baterii w smartfonie z Androidem

Piotr Kowalczyk
18.04.2016

Pamiętacie czasy, gdy nasze Nokie czy Ericssony „trzymały” na baterii nawet 5-7 dni? Ba, niektóre telefony przy umiarkowanym użytkowaniu pozostawały aktywne bez ładowania nawet blisko 2 tygodnie! No cóż, jak mawiają Czesi: to se ne vrati. Mamy erę smartfonów, a te jak wiadomo są niesamowicie prądożerne. Jeśli masz telefon pod kontrolą Androida i drażni Cię już konieczność codziennego ładowania baterii, przeczytaj nasz poradnik. Mamy 6 sposobów na oszczędzanie baterii w smartfonie z Androidem.

  1. Zmniejsz jasność ekranu – w ustawieniach wyłącz funkcję automatycznego dopasowywania jasności i ręcznie przesuń suwak w lewo. Ustaw jasność na minimalnym poziomie, co nadal umożliwi Ci swobodne korzystanie z telefonu, ale drastycznie obniży zużycie energii.
  2. Wyłącz funkcję lokalizowania telefonu przez GPS – jeśli nie korzystasz akurat z nawigacji, to koniecznie wyłącz czujnik GPS. W przeciwnym razie telefon będzie stale namierzał Twoją lokalizację, a to niesamowicie pochłania energię. Jeśli nie chcesz całkowicie rezygnować z lokalizowania, wybierz funkcję określania lokalizacji według sygnału sieci komórkowej lub WiFi.
  3. Korzystaj z WiFi – testy wykazały, że surfowanie po sieci z wykorzystaniem transmisji udostępnianej przez WiFi jest znacznie mniej prądożerne niż ma to miejsce w przypadku korzystania z sieci 3G/4G. Dlatego jeśli chcesz się połączyć z Internetem i masz taką możliwość, wybierz lokalną sieć WiFi, pamiętając oczywiście o zasadach bezpieczeństwa.
  4. Skróć czas, po którym następuje uśpienie – wiele osób ustawia ten parametr na maksymalną wartość, bo drażni je, że ekran wygasza się podczas np. czytania jakiegoś artykułu online. Generalnie jednak warto ustawić jak najszybsze wygaszanie ekranu, np. po 1 minucie bezczynności. Bardzo pomoże to w ograniczeniu nadmiernego zużycia energii przez telefon.
  5. Zamknij nieużywane aplikacje – w przypadku Androida standardem jest, że zamknięcie jakiejś aplikacji nie zatrzymuje jej działania. To drażni, a do tego źle wpływa na żywotność baterii. Dlatego pamiętaj, aby jak najczęściej zamykać aplikacje, karty i programy otwarte w tle.
  6. Pożegnaj fajne dźwięki i wibracje – czy naprawdę Twój telefon musi wydawać dźwięk po każdym wygaszeniu ekranu? Czy musi to robić ponownie, gdy odblokujesz ekran? Czy wpisywanie tekstu musi powodować, że cały telefon wibruje? To drobiazgi, które powinieneś wyłączyć, jeśli naprawdę zależy Ci na oszczędzaniu energii i jak najrzadszym ładowaniu baterii.

Pamiętaj również o ustawieniu systemowego trybu oszczędzania energii. Możesz wybrać, kiedy ma następować automatyczne ograniczenie zużycia baterii – niech to będzie np. 10% stanu naładowania. W trybie oszczędzania telefon pracuje dużo wolniej, ale dzięki temu możesz z niego korzystać jeszcze przez dłuższy czas, co może być niesamowicie przydatne w wielu sytuacjach (np. znajdujesz się na pustkowiu i nie masz źródła prądu).

Smartfony, szczególnie te z Androidem, uchodzą za bardzo prądożerne, ale jak widzisz duży wpływ na to ma także użytkownik. Stosuj się do tych zasad, a momentalnie zauważysz, że zaczynasz rzadziej ładować baterię.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie