6 zasad tworzenia bezpiecznego hasła internetowego – zapamiętaj je i stosuj się do nich!

Marek Szydełko
28.03.2016

Cyberprzestępczość nie jest już zjawiskiem groźnym wyłącznie dla agend rządowych czy wielkich korporacji. Każdy z nas może paść ofiarą złodzieja danych, który przy użyciu zdobytych informacji np. wykradnie nam pieniądze z konta czy usunie ważne pliki z komputera. Wbrew pozorom zagrożenie jest poważne i trzeba robić wszystko, aby mu przeciwdziałać. Jak? Najprościej jest kierować się zdrowym rozsądkiem i stosować silne, trudne do złamania hasła internetowe. Jest to szczególnie ważne w przypadku zabezpieczania dostępu do systemu bankowego czy skrzynki mailowej.

Pytanie, jakie hasło będzie naprawdę skuteczne? Oto 6 najważniejszych zasad, które pomogą Ci w jego opracowaniu.

  1. Im więcej znaków, tym lepiej – zapomnij o starym standardzie haseł ośmioznakowych. Dziś przyzwoitym minimum są kombinacje 12-16 znaków. Im będzie ich więcej, tym lepiej dla Ciebie, bo każdy znak wiąże się z tym, że komputer obliczeniowy złodzieja danych musi wykonać kilkaset dodatkowych kombinacji.
  2. Żadnych imion i nazwisk! - jasne, najłatwiej jest „wymyślić” hasło składające się z naszego imienia i nazwiska, ewentualnie uzupełnionego rokiem urodzenia. Jest to jednak działanie skrajnie nieodpowiedzialne. Takie hasła są banalne do złamania, nawet przez osoby niemające większych umiejętności hakerskich. Dlatego zmuś się do wysiłku i wymyśl coś lepszego.
  3. Nie podawaj swoich danych osobowych w haśle – bardzo modne jest stosowanie haseł składających się z np. numeru PESEL czy pełnej daty urodzenia. Nie dość, że taki szyfr jest łatwy do złamania, to jeszcze od razu umożliwia złodziejowi skorzystanie z tych danych np. w celu weryfikacji operacji na koncie bankowym.
  4. Stosuj nieoczywiste kombinacje znaków – dobre, silne hasło zawsze będzie nielogiczne i o to chodzi! Dlatego wymyśl szyfr składający się z kilkunastu różnych znaków, małych i wielkich liter oraz cyfr. Może to być np.: XoperoYZjaovu67##. Wygląda fatalnie, jest trudne do zapamiętania, ale bardzo skuteczne.
  5. Nie zapisuj haseł w dokumentach tekstowych na pulpicie komputera – wiele osób ma taki zwyczaj, a złodzieje tylko na to czekają i na pewno rozpoczną swoją pracę od poszukania, czy przypadkiem na pulpicie nie ma pliku opisanego jako: „Hasła do kont”. To zaproszenie do włamania.
  6. Korzystaj z programów do generowania haseł – jeśli nie chcesz wymyślać jakiegoś skomplikowanego hasła i boisz się, że je zapomnisz, skorzystaj z darmowych programów do generowania haseł internetowych. W sieci jest mnóstwo takich narzędzi. Program sam ustali kombinację, może także wygenerować plik HTML z wybranymi przez Ciebie hasłami, dzięki czemu nie trzeba ich zapamiętywać. Jest to wygodne i bardzo bezpieczne.

Pamiętaj również, aby nigdy z nikim nie dzielić się swoimi hasłami i nie podawać ich w korespondencji mailowej. Ważną zasadą jest regularne zmienianie haseł do wszystkich kont – warto to robić przynajmniej raz w miesiącu. Podając swoje dane osobowe (numer PESEL, numer karty kredytowej) korzystaj wyłącznie ze stron szyfrowanych. Stosując się do tych zasad masz szansę, że nie staniesz się ofiarą cyberprzestępcy.

 

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie