Adapter bluetooth – co to jest i jaki kupić?

Jest kilka możliwość połączenia komputera z innymi urządzeniami, np. smartfonem, tabletem czy słuchawkami. Można skorzystać z tradycyjnego przewodu o odpowiedniej końcówce lub z sieci WiFi. Jednak czasami obie opcje odpadają i co wtedy? Wówczas bardzo przydatnym sprzętem będzie adapter bluetooth. To urządzenie nie jest jeszcze w naszym kraju zbyt popularne, ale to się może wkrótce zmienić. Podpowiadamy, jaki adapter bluetooth kupić.

Jak to działa?

Adapter bluetooth to niewielkie urządzenie, które obsługuje łączność bluetooth i umożliwia sparowanie kilku sprzętów. Po jego podpięciu do komputera wystarczy już tylko włączyć funkcję łączności bluetooth np. w smartfonie czy tablecie, aby mieć możliwość bezprzewodowego przesyłania danych. Jest to bardzo pomocne podczas pracy, szczególnie w miejscach, gdzie nie ma darmowej sieci WiFi a połączenie komórkowe byłoby zbyt drogie.

Adapter można wykorzystać na wiele sposobów. Jednym z nich jest sparowanie z komputerem bezprzewodowej klawiatury czy słuchawek. Dzięki temu nie musimy się męczyć z kablami, zachowujemy porządek na biurku, a i jakość połączenia jest bardzo dobra. Pod warunkiem, że zainwestujemy w porządny adapter.

Rodzaje adapterów bluetooth

Adaptery bluetooth dzielimy według klasy sprzętu. I tak:

  • Klasa I – obsługuje połączenia nawet do 100 metrów,
  • Klasa II – obsługuje połączenia od ok. 20 do 50 metrów,
  • Klasa III – obsługuje połączenia do kilku metrów.

Z oczywistych względów lepiej więc zainwestować w adapter klasy I, dzięki któremu można korzystać z łączności bezprzewodowej np. na otwartej przestrzeni. Jednak warto zwrócić uwagę, że poszczególne sprzęty mogą się różnić między sobą nawet w obrębie jednej klasy. Tutaj bardzo ważne jest, aby zainwestować w urządzenie renomowanej marki.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Jeśli zależy Ci na wykorzystaniu adaptera do przesyłu muzyki, to poważnie rozważ zakup adaptera APTX, który gwarantuje tutaj najwyższą jakość kodowania. Niestety, takie adaptery są drogie, ale za to najprzyjemniejsze w codziennym użytkowaniu.

Koniecznie zwróć uwagę, czy wybrany adapter posiada własny adapter MAC. Jeśli jest inaczej, to takie urządzenie jest nielegalne i lepiej go nie kupować (podejrzane adaptery pochodzą najczęściej z Chin).

Zwróć także uwagę, czy adapter obsługuje wiele urządzeń peryferyjnych, jak klawiatura, myszka, joystick czy słuchawki. To znacznie ułatwi Ci codzienną pracę, szczególnie podczas wyjazdu.

Pamiętaj, że adaptery bluetooth oferują różne przesyły danych. Najwydajniejsze są te w standardzie 3.1 (transfer do 5 Mb/s).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Polecane

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.