Aplikacja wBox i sterowanie modułami Blebox

Marek Szydełko
08.01.2018

To już 26 lat, od kiedy na rynku pojawiło się pierwsze urządzenie nazywane smartfonem. Pierwsze tego typu urządzenie oferowało nam oprócz standardowych funkcji telefonu komórkowego takie funkcjonalności jak kalendarz, książka adresowa, kalkulator, gry czy notatnik. Od tego czasu smartfony były doskonalone i dostarczały nam co raz więcej możliwości. Dzięki rozwojowi, dzisiaj smartfon jest urządzeniem, które posiada już niemal każdy z nas i jest on często niezbędnym urządzeniem do prowadzenia gospodarstwa domowego czy przedsiębiorstwa. W tym czasie powstało również wiele aplikacji, które pełnią różne funkcje - zapewniają nam rozrywkę, ułatwiają komunikację, pomagają nam podczas gotowania, budowy, remontu czy odpowiadają za zarządzenie różnymi aspektami naszego życia oraz przedmiotami, które nas otaczają. Użytkowanie smartfonów stało się tak popularne, że m.in branża RTV AGD również postanowiła tworzyć swoje autorskie oprogramowania, przy pomocy których możemy np. uruchomić pralkę, włączyć lub wyłączyć piekarnik lub sterować oświetleniem. Technologia ta przeplata się co raz częściej z pojęciami takimi jak IoT lub dom inteligentny. W naszym otoczeniu pojawia się wiele „inteligentnych systemów” a ich sterowanie może się odbywać za pomocą właśnie smartfonu. Jednym z producentów tego typu systemów jest Polska firma Blebox, która swoim klientom udostępniła darmową aplikację wBox umożliwiającą sterowanie modułami za pomocą smartfonu z dowolnego miejsca na świecie!

Czym jest aplikacja wBox?

Aplikacja od producenta Blebox, jest dostępna za darmo dla użytkowników systemów Android oraz iOs. Moduły Blebox, są niewielkimi urządzeniami, przy pomocy których, w szybki, łatwy i stosunkowo tani sposób stworzymy inteligentną instalację w naszym domu czy firmie.
Urządzenia o których mowa, odpowiadają m.in. za sterowanie roletami okiennymi, bramami, oświetleniem czy każdym innym urządzeniem elektrycznym zasilanym napięciem 230V. Aplikacja wBox to program, przy pomocy którego możemy sterować każdym z tych urządzeń bez potrzeby instalowania osobnego oprogramowania dla każdego typu modułu. Jeden program, jeden smartfon i wiele możliwości.

Funkcjonalność wBox - charakterystyka modułów

Jak wcześniej wspomnieliśmy, z urządzeniami Blebox, możemy zbudować system inteligentnego zarządzenia budynkiem. W zależności od modelu, moduł może odpowiadać za różne funkcje. Aby obsługiwać te urządzenia, użytkownik może wykorzystać darmową aplikację wBox.

Jakie więc możliwości daje aplikacja?

Główną zaletą jest możliwość sterowania modułami z dowolnego miejsca na świecie. Wymogiem jest jedynie smarfon, który ma dostęp do internetu oraz prawidłowe połączenie modułów z naszą siecią domową, która również ma dostęp do sieci zewnętrznej.

Przewaga aplikacji wBox oraz modułów Blebox nad podobnymi rozwiązaniami polega na tym, że użytkownik, który nie posiada wiedzy technicznej poradzi sobie bez problemu z konfiguracją.

Moduły oraz aplikacja nie wymagają od użytkownika ustawienia stałego IP, przekierowania portów i tym podobnych zabiegów.

Kolejnym aspektem na który warto zwrócić uwagę, to fakt, że aplikacja jest tworzona przez Polską firmę przez co jest w pełni w języku polskim.
Jest to teoretycznie banał, jednak w wielu przypadkach możemy się spotkać z aplikacjami w języku angielskim lub z aplikacjami częściowo przetłumaczonymi.

Aplikacja wBox jest intuicyjna w obsłudze, wciąż doskonalona, a co ważne, przy jej użyciu możemy sterować wieloma urządzeniami Blebox!

Użytkownicy aplikacji wBox oprócz dostępu do standardowych ustawień i funkcji dla danego modułu Blebox mają również dostęp do bardziej zaawansowanych ustawień, które pozwalają m.in. na dopasowanie urządzenia do naszych potrzeb oraz do konkretnego zastosowania.

Więcej urządzeń Blebox znajdziesz w sklepie internetowym Wroled.

Sterowanie rolet z wBox

Jednym z najlepiej ocenianych modułów Blebox jest moduł Shutterbox. Urządzenie Shutterbox opisywany jest często jako jednostka, która umożliwia sterowanie roletami okiennymi jednak moduł ten daje nam dużo więcej możliwości.

W pierwszej kolejności przyjrzyjmy się podstawowej funkcjonalności modułu Shutterbox i możliwościami jakie daje nam aplikacja wBox dla tej jednostki. Po poprawnym zainstalowania aplikacji i po podłączeniu modułu Shutterbox, użytkownik po wejściu do zakładki z urządzeniem widzi symulator rolety , nazwę danego modułu oraz 4 przyciski funkcjonalne.

Już na tym etapie widzimy przejrzystość aplikacji i łatwość w poruszaniu się.

Strzałki kierunkowe oraz ikona z kwadratem intuicyjne podpowiada nam, że dotknięcie danego przycisku spowoduje otworzenie, zatrzymanie lub zamknięcie rolety.

Czwartym przyciskiem jest ikona serca, która chociaż w pierwszym odruchu może budzić różne myśli, to po jej wciśnięciu szybko okazuje się, że jest to przycisk odpowiedzialny za naszą ulubioną pozycję rolety okiennej.

Użytkownik, który uruchomi aplikację i zacznie sterować modułem shutterbox szybko przekona się, że pulpit oprócz 4 przycisków daje nam jeszcze więcej możliwości.

Dotknięcie pola z roletą powoduje przesunięcie się poziomej niebieskiej linii, przy pomocy której wyznaczamy położenie rolety!

Informacja o otwarciu, zamknięciu lub innym aktualnym położeniu rolety jest również sygnalizowana przez ruch „lameli” w na pulpicie.

Dzięki temu, użytkownik szybko może sprawdzić w jakim stanie znajduje się roleta i na przykład, jeśli znajdujemy się poza domem, możemy szybko dowiedzieć się czy oby na pewno rolety zostały zamknięte przed naszym wyjściem.

Jeśli roleta nie została zamknięta, naszym oczom ukaże się ekran obrazujący stan położenia rolety i jednym dotknięciem, będziemy mogli zamknąć rolety i zabezpieczyć swój dobytek.

Przejdźmy jednak do ustawień jakie daje nam aplikacja wBox dla sterownika Shutterbox.

Po kliknięciu w napis „Ustawienia” aplikacja, przenosi nas do kolejnej podstrony gdzie użytkownik może skorzystać z dodatkowych funkcji czy np. połączyć moduł z siecią domową.

W menu ustawienia, możemy zmienić m.in. nazwę urządzenia czyli spersonalizować moduł w naszej aplikacji.

Użytkownik może również wyłączyć dostęp zdalny czyli wyłączyć funkcję sterowania urządzeniem z dowolnego miejsca na świecie.
Kolejną bardzo ważną opcją aplikacji jest możliwość zmiany rodzaju sterowania.

Chociaż przyjęło się, że moduł Shutterbox odpowiada za sterowanie napędami rolet okiennych to w rzeczywistości przy pomocy tego modułu możemy sterować żaluzjami, oknem uchylnym, roletą materiałową, markizą czy ekranem rzutnika multimedialnego!

Wystarczy rozwinąć okno „Rodzaj sterowania” wybrać odpowiedni zastosowanie dla modułu a ten dostosuje swoje ustawienia do potrzeb.
W kwestii estetycznej, również nastąpią zmiany – np. zmiana na „Ekran” spowoduje, że już nie lamele rolety będą się poruszały po ekranie głównym w przypadku opuszczania, a płachta imitująca ekran.

W menu ustawienia użytkownik może również przeprowadzić automatyczną kalibrację urządzenia oraz zmienić wiele bardziej zaawansowanych ustawień.

Dodanie modułu do sieci domowej, jest również banalnie proste.

Przewijając zakładkę Ustawienia, trafiamy na sekcję „Połącz” gdzie wyświetlają nam się dostępne sieci WiFi.

Krótkie przytrzymanie palca na odpowiedniej sieci, wciśnięcie przycisku „Połącz” , standardowe wprowadzenie hasła i nasz moduł jest dodany do sieci.

Informacja ta również jest potwierdzana przez wyświetlany „Status klienta WiFi” oraz podawany jest w aplikacji „Lokalny adres IP:”
Istnieje również możliwość zmiany ustawień punktu dostępowego.

Przez wiele osób bardzo często wymagana jest funkcja „Harmonogramu” czy kalendarza. Tutaj również użytkownicy aplikacji wBox oraz urządzeń Blebox nie będą rozczarowani. W zakładce ustawienia znajdziemy funkcjonalność opisaną jako „Harmonogram”!

Funkcja ta daje chyba nam wszystkie możliwości jakie są potrzebne, a dodanie wpisu zajmuje kilka sekund.

Wciskamy ikonę „dodaj wpis” i pojawia nam się okno z możliwością zaznaczenia dni tygodnia, rozwijana lista w której znajdziemy takie możliwości jak „O godzinie” czy „minut przed wschodem/zachodem słońca”.

Okno w którym wprowadzamy godzinę o której dane zdarzenie ma mieć miejsce oraz pasek za pomocą którego określamy położenie rolety.
Tak więc każdy użytkownik może indywidualnie określić w jakie dni tygodnia, o której godzinie i w jakim stopniu roleta ma się otworzyć, przymknąć lub całkowicie zamknąć.

Wydaje nam się, że jest to kompletna funkcja jaka jest potrzebna w tego typu urządzeniach.

Funkcji i opcji jakie daje nam aplikacja tylko dla tego jednego modułu jest jeszcze wiele:

  • Synchronizacja czasu urządzenia
  • Możliwość lokalizacji urządzenia
  • Możliwość sparowania urządzenia z pilotem Blebox uRemote Pro/Basic oraz przypisanie funkcji dla klawiszy pilota.
  • Możliwość pobrania nowego oprogramowania dla modułu dzięki czemu urządzenie nie wymaga wymiany na nową jednostkę i wciąż jest doskonalone!

Opinia o aplikacji wBox

Jak to staraliśmy się przedstawić w niniejszym artykule, wBox to z pewnością bardzo ciekawa oraz dobrze przemyślana aplikacja.

Użytkownicy, którzy rozpoczynają swoją przygodę z modułami inteligentnego domu nie powinni mieć większych problemów z poruszaniem się po aplikacji oraz wykorzystaniem jej podstawowych funkcji.

Naturalnie nic nie jest w 100% doskonałe i osoby bardziej zaawansowane techniczne z pewnością doszukają się kilku wad, które przeciętnemu użytkownikowi nie sprawią większych problemów jednak użytkownik zaawansowany może czuć lekki niedosyt.

Nie powinno to jednak w żaden sposób zrazić do tej aplikacji oraz urządzeń Blebox, ponieważ aplikacja jest na bieżąco poprawiana , aktualizowana a w niedługim czasie powinna pojawić się udoskonalona wersja.

Producent oraz dystrybutorzy – m.in. firma wroLED.pl, otwarci są na wszelkie sugestie oraz służą swoją pomocą.

Użytkownik początkujący z pewnością znajdzie wsparcie w wielu artykułach oraz poradnikach napisanych m.in. przez pracowników firmy wroLED oraz może skorzystać z nagrań wideo zamieszczanych na kanale YouTube tego dystrybutora.

Zaawansowani użytkownicy są wysłuchiwani, a ich uwagi są zawsze brane pod uwagę dzięki czemu aplikacja z dnia na dzień jest co raz lepsza.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie