Chcesz kręcić dobre filmy smartfonem? Pamiętaj o tych 5 zasadach

Marek Szydełko
28.11.2016

Dla wielu wciąż używanie smartfona do czegoś innego niż dzwonienie i odbieranie maili jest przesadą, ale nie brakuje użytkowników, którzy chętnie korzystają z dodatkowych funkcji. Nowoczesne telefony, szczególnie te z wyższej półki, oferują coraz lepszą jakość robienia zdjęć i kręcenia filmów. Szczególnie przydatne mogą być te drugie – nie ma przecież fajniejszej pamiątki z wakacji niż dobrze zmontowany, interesujący klip wideo. Smartfon może z powodzeniem zastąpić osobną kamerę, ale aby kręcone nim filmy prezentowały się dobrze, trzeba pamiętać o kilku zasadach. Wymieniamy 5 najważniejszych.

  1. Korzystaj z aplikacji do ręcznej korekcji ustawień – oczywiście można zdać się na automatykę, ale z reguły jest ona bardzo zawodna, czego efektem są przepalenia, niedoświetlenia i rozmycia. Lepszym wyborem będzie zainstalowanie na telefonie aplikacji umożliwiających wprowadzenie ręcznych ustawień. Korekcja ekspozycji czy balansu bieli nie jest wcale taka trudna – wystarczy poznać podstawowe techniki. Jakość filmu będzie natomiast o niebo lepsza.
  2. Smartfon to nie kamera za kilkanaście tysięcy złotych – i tego w żaden sposób nie da się przeskoczyć. Dlatego staraj się kręcić ujęcia w dobrych warunkach oświetleniowych. Nie sil się na ręczne zmienianie wartości ISO czy przesłony, aby uzyskać lepszy efekt po zmroku – Twoje starania i tak niewiele dadzą, bo na przeszkodzie zawsze stanie niewielki rozmiar matrycy. Smartfona używaj więc do kręcenia za dnia lub w dobrze oświetlonych pomieszczeniach.
  3. Ogranicz tzw. klatkarz – większość nowoczesnych smartfonów oferuje możliwość kręcenia filmów w 60 klatkach na sekundę. To robi wrażenie, ale de facto nie jest wcale potrzebne. Warto bowiem wiedzieć, że filmy, które oglądamy w kinie, są kręcone przy prędkości około 24-25 klatek na sekundę. Wówczas obraz jest najbardziej naturalny. Dlatego ogranicz klatkarz w smartfonie, co przełoży się na jakość rejestrowanego obrazu.
  4. Może wystarczy Full HD? - jeśli Twój smartfon ma możliwość kręcenia filmów w 4K, to fajnie. Pytanie tylko, czy taka jakość jest Ci rzeczywiście potrzebna? Pamiętaj, że filmy w 4K zajmują ogromną ilość miejsca i wyciskają z telefonu siódme poty. Oznacza to błyskawiczne zapełnienie karty pamięci oraz jeszcze szybsze rozładowanie baterii. Lepiej więc wybierz jakość Full HD, która także gwarantuje odpowiednią jakość obrazu.
  5. Zainwestuj w statyw i kijek do selfie – dzięki tym akcesoriom lepiej zapanujesz nad stabilnością smartfona. Nie ma przecież nic gorszego niż film kręcony w stylu „wujka na weselu” - drżący, zbyt szybko zmieniający kadr itd. Do filmowania scen statycznych przyda się klasyczny statyw, jednak aby wykonać fajne, dynamiczne ujęcia, użyj klasycznego kijka do selfie. Pamiętaj też, że wbudowana w telefon funkcja optycznej stabilizacji obrazu jest bardzo zawodna i nigdy nie zastąpi pewnego chwytu.

Wbrew temu, co sądzą ortodoksi, smartfonem da się nakręcić dobry film. Stosuj się do powyższych zasad, zainwestuj w dobry telefon, poczytaj też o prawidłowym kadrowaniu i do dzieła!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie