Cloud computing dla przedsiębiorców

Maciej Piwowski
10.09.2015

Usługi cloud computingu rozwijają się w dynamicznym tempie, zwłaszcza jeśli chodzi o grupę usług kierowanych do przedsiębiorców. Technologia chmurowa pozwoliła na stworzenie zupełnie nowych możliwości korzystania z innowacyjnych rozwiązań dla firm o dowolnej wielkości, nie tylko dla dużych podmiotów z pokaźnym budżetem na ten cel, ale i dla mikro przedsiębiorców.

Jak firmy korzystają z chmury?

Chmura obliczeniowa pozwala na korzystanie z nowoczesnych programów i aplikacji bez konieczności kupowania licencji na poszczególne stanowiska pracy. Pracownikom w firmie nie trzeba instalować na komputerach odpowiedniego oprogramowania. Wystarczy udostępnić im loginy i hasła, które pozwolą na zalogowanie się do chmury obliczeniowej i na używanie za pośrednictwem przeglądarki internetowej pożądanych programów, które umożliwią im należyte wykonywanie obowiązków zawodowych.

Polskie firmy korzystają zarówno z rodzimych, jak i zagranicznych ofert cloud computingu, ograniczając koszty utworzenia i utrzymania infrastruktury informatycznej. Usługi w chmurze są świadczone w ramach różnych modelów:

  • software as a service,
  • platform as a service,
  • infrastructure as a service*.

Modele usług w chmurze

Usługi IaaS, czyli Infrastructure as a Service, pozwalają na dostarczenie w trybie zdalnym użytkownikowi wyłącznie infrastruktury informatycznej. Za pośrednictwem modelu IaaS użytkownicy mogą instalować własne aplikacje i oprogramowanie, które następnie jest udostępniane zdalnie użytkownikom w ramach tej samej firmy. Jest to wygodne rozwiązanie w szczególności dla firm prowadzących rozczłonkowaną działalność, opartą na oddziałach lub placówkach zlokalizowanych na terenie całego kraju lub poza jego granicami. W modelu IaaS chmury obliczeniowej można dostarczać zarówno podstawowe oprogramowanie, jak i końcową usługę. Użytkownicy chmury IaaS otrzymują wysoką dowolność w kreowaniu aplikacji, ale niestety oprogramowanie muszą kupować z własnej kieszeni.

Model SaaS jest usługą cloud computingu, w której oprogramowanie, aplikacja i infrastruktura są dostarczane w komplementarny sposób za pośrednictwem chmury obliczeniowej. Dostawca usługi SaaS odpowiada całkowicie za niezawodność funkcjonowania aplikacji i programów, do których dostęp uzyskują użytkownicy. Zapewnia to ograniczone możliwości ich dostosowania do własnych potrzeb i oczekiwań docelowych odbiorców. W tym modelu o bezpieczeństwo użytkowania chmury również musi zadbać usługodawca.

Model Paas jest odmianą usługi w chmurze, w której użytkownikowi dostarczana jest platforma, na której może zbudować własne aplikacje. Usługobiorca otrzymuje nie tylko infrastrukturę, ale i oprogramowanie wbudowane w to środowisko. Stopień oprogramowania może być zróżnicowany pod względem systemu operacyjnego, z którego korzysta użytkownik. Można dostosować w modelu PaaS usługi do indywidualnych potrzeb przedsiębiorców.

*Źródło:

https://snipcloud.com/uslugi

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie