Cyberprzestępcy groźni nie tylko w sieci. Jak nie dać się nabrać na fałszywe SMS-y? 5 zasad

Wielu z nas dostało kiedyś jakiś SMS z reklamą, która informuje o wyjątkowo atrakcyjnej obniżce czy zaproszeniu do udziału w teście. Takie wiadomości najlepiej jest po prostu ignorować. Coraz częściej zdarza się jednak, że na nasze telefony przychodzą SMS-y od fałszywych nadawców, którzy podają się za np. operatora sieci komórkowej lub bank. To klasyczna metoda cyberprzestępców, którzy w ten sposób próbują wyłudzić nasze dane. Jak nie dać się nabrać i nie stracić dużych pieniędzy? Poznaj 5 podstawowych zasad.

  1. Nigdy nie podawaj swoich danych przez SMS – to naczelna zasada, od której nie ma żadnych wyjątków. Operator sieci komórkowej czy bank na pewno nie poprosi o przesłanie jakichkolwiek danych osobowych w treści SMS-a. Jeśli więc dostajesz wiadomość, której nadawca chce poznać Twój PESEL, numer dowodu czy tym bardziej hasło do konta bankowego, natychmiast usuń taki SMS i na niego nie odpowiadaj! To na pewno próba oszustwa.
  2. Sprawdź nadawcę – SMS-owi oszuści są coraz skuteczniejsi, dlatego nieraz trudno jest odróżnić wiadomość fałszywą od prawdziwej. Z pomocą przychodzi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Na jego stronie można sprawdzić, czy numer telefonu, z którego przyszedł SMS, nie jest tzw. usługą o podwyższonej płatności. Nigdy nie należy też zawierać żadnych umów via SMS, jeśli nadawca się nie podpisał i nie można go zidentyfikować za pomocą bazy CEIDG.
  3. Poproś operatora o założenie blokady – każdy operator telefonii komórkowej umożliwia swoim klientom zablokowanie SMS-ów przychodzących z numerów o podwyższonej płatności. Jest to najskuteczniejszy sposób na uchronienie się przed gigantycznymi kosztami takiej korespondencji. Blokada może dotyczyć zarówno wiadomości przychodzących, jak i wychodzących na podejrzany numer.
  4. Uważaj na konkursy – jeśli dostajesz SMS z informacją, że udało Ci się wygrać milion złotych, a wiesz, że w żadnym konkursie nie brałeś udziału, to sprawa jest oczywista. Nigdy nie odpowiadaj na takie wiadomości. Jeśli natomiast zarejestrowałeś się do udziału w jakimś konkursie, to zawsze sprawdzaj, jaki jest koszt odesłania SMS-a. Organizator musi o tym poinformować w treści wiadomości. Jeśli takiej informacji brakuje, to załóż najczarniejszy scenariusz – koszt SMS-a może przekroczyć nawet 30 złotych!
  5. Wypisz się z bazy – często podajemy swoje numery telefonów różnym firmom, które kuszą atrakcyjnymi ofertami i specjalnymi cenami dla odbiorców wiadomości SMS. To może być bardzo męczące, szczególnie jeśli padniesz ofiarą masowej wysyłki takich wiadomości. Wówczas ciężko Ci będzie odróżnić SMS od legalnego nadawcy od tego, którego autorem jest oszust. Najlepszym rozwiązaniem będzie wypisanie się z baz wysyłkowych – masz prawo złożyć taki wniosek w każdej firmie, której udostępniłeś swój numer, a przedsiębiorca ma obowiązek spełnić Twoją wolę bezpłatnie.

Cyberprzestępczość SMS-owa przybiera na sile, dlatego trzeba być bardzo czujnym. Najlepiej w ogóle nie odpowiadać na wiadomości reklamowe, a już szczególnie w sytuacji, gdy nadawca prosi o podanie danych osobowych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Polecane

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.