Depozytory kluczy – zarządzaj gospodarką kluczami w obiekcie

Jerzy Biernacki
06.07.2016

Wiele firm wykorzystuje zabezpieczenia kartami zbliżeniowymi połączonymi z czytnikami kart lub drzwi z kodami. Zarówno tradycyjne klucze, jak i karty wymagają jednak bezpiecznego przechowywania. Dostęp do poszczególnych pomieszczeń powinny mieć tylko uprawnione osoby. Zarządzanie deponowaniem i pobieraniem kluczy znacznie ułatwiają nowoczesne urządzenia z centralami sterującymi. Chodzi tutaj o depozytory kluczy.

Czym są depozytory kluczy?

Depozytory kluczy to zaawansowane urządzenia modułowe pozwalające na przechowywanie kluczy w obiektach komercyjnych czy budynkach użyteczności publicznej. Rozwiązanie to wybiera wiele firm, muzeów, placówek oświatowych (szkoły, uczelnie wyższe), bibliotek, instytucji państwowych i samorządowych.

Depozytory tworzą różne moduły. Poszczególne elementy współpracują ze sobą, ponieważ są połączone z centralą sterującą. Podstawowy model takiej centrali składa się z wyświetlacza oraz klawiatury i czytnika kart. Z centralą połączone są gniazda kluczy (ich ilość uzależniona jest od potrzeb obiektu). Klucze mogą być całkowicie chowane w specjalnych wkładkach. Wykorzystuje się także zabezpieczanie zawieszek, na których znajdują się klucze.

Depozytory kluczy zawierają dodatkowe skrytki (np. na karty zbliżeniowe i drobne przedmioty), jednostki na przedmioty wielkogabarytowe oraz inne moduły dostosowane do potrzeb konkretnego obiektu.

Nowoczesne zabezpieczenia elektroniczne

Współczesne depozytory kluczy to zaawansowane technologicznie urządzenia, które posiadają wiele innowacyjnych rozwiązań. W centralach sterujących coraz częściej pojawiają się czytniki biometryczne, czyli zabezpieczenia sprawdzające odciski palca osób deponujących i pobierających klucze. Wśród zabezpieczeń można znaleźć także:

- czytniki RFID
- diody LED (służą do oznaczania zajętości skrytek)
- systemy alarmowe

Producenci do elektronicznych depozytorów kluczy dołączają również specjalistyczne oprogramowanie, które pozwala na zdalne zarządzanie całym urządzeniem (najczęściej w tym celu wykorzystuje się protokół ethernet). Za pomocą komputera, tabletu czy smartfona można zdalnie sterować depozytorem, odczytywać zdarzenia podejmowane przez użytkowników.

Jak dobrać depozytor do potrzeb obiektu?

Depozytory kluczy powinny być dopasowane do potrzeb konkretnego obiektu, ponieważ tylko wtedy zwiększą bezpieczeństwo i w dużym stopniu usprawnią gospodarkę kluczami. Przed zamówienie urządzenia, należy przeprowadzić szczegółową analizę zasad funkcjonowania firmy lub instytucji. Pod warto wziąć ilość drzwi, sposób obiegu kluczy, procedury stosowane w obiekcie. Kolejną ważną kwestią jest liczba osób, które posiadają uprawnienia dostępu do konkretnych drzwi (pomieszczeń). Najlepiej przeanalizować także możliwość deponowania dodatkowych przedmiotów (np. kart zbliżeniowych).

Wiele firm zajmujących się produkcją i sprzedażą depozytorów kluczy wykonuje inwentaryzację i pomaga dobrać rozwiązania idealnie dostosowane do potrzeb konkretnego obiektu.

Artykuł sponsorowany

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie