Dziś rządzą Android i iOS. Ale kiedyś rynek mobilnych systemów operacyjnych był bardziej konkurencyjny

Mariusz Siwko
25.10.2018

Na pewno masz smartfona i jesteśmy na 99% pewni, że pracuje on pod dyktando Androida lub iOS. Te dwa systemy operacyjne niemal całkowicie przejęły rynek, choć jeszcze całkiem niedawno miały sporą konkurencję. Dziś mało kto o tym pamięta, jednak gdy cofniemy się kilkanaście lat wstecz, to zauważymy, że mobilnych systemów operacyjnych było znacznie więcej. Wymieniamy te najciekawsze.

Symbian

To prawdopodobnie najsłynniejszy mobilny system operacyjny sprzed ery dominacji Androida i iOS. Symbian został opracowany w 1998 roku i po kolei trafiał do telefonów różnych marek, by w końcu znaleźć się pod skrzydłami samej Nokii. Fiński gigant w 2008 roku przejął firmę i zaczął rozwijać system pod kątem wymagań swoich urządzeń.

Symbian słynął ze stabilności i energooszczędności. Okazał się jednak zbyt mało wydajny i w momencie nadejścia rewolucji smartfonowej zniknął z rynku. Ostatnim modelem telefonu, który korzystał z Symbiana, była Nokia 808 PureView.

Firefox OS

Nie wszyscy wiedzą, że Mozilla także miała swój mobilny system operacyjny. Nigdy nie zdobył on sobie szerszej popularności, ponieważ był wykorzystywany niemal wyłącznie na urządzeniach ofertowanych na tzw. rynkach wschodzących. Ostatecznie okazało się, że Firefox OS nie sprawdza się na smartfonach, ale stosunkowo długo, bo do końca 2016 roku, był instalowany w Smart TV. Obecnie to już tylko historia.

BlackBerry OS

Firma BlackBerry zawsze szła pod prąd i skupiała się na obsłudze klienta biznesowego. Stąd też jej telefony nigdy nie osiągnęły imponujących wyników sprzedaży. Producent bardzo długo bronił jednak swoich rozwiązań, forsując także innowacyjny – jak na tamte czasy – system BlackBerry OS. Zadebiutował on w 2009 roku i w pewnym momencie był popularniejszy od Androida (przegrywał tylko z Symbianem). Teraz o BlackBerry OS mało kto pamięta. Firma trafiła w ręce TCL, a Chińczycy postawili na Androida.

Windows Phone

Wielu ekspertów rynku technologicznego uważa, że uparte stawianie na Windows Phone było główną przyczyną porażki Microsoftu w sektorze smartfonów. Choć sam system miał spory potencjał, to jednak nigdy nie udało się go w pełni wykorzystać.

Gwoździem do trumny okazało się podejście deweloperów, którzy nie bardzo mieli ochotę tworzyć aplikacje na tak niszowy system. W końcu Windows Phone został zastąpiony mobilną wersją Windowsa 10, ale dziś z urządzeń pracujących pod jego dyktando korzystają chyba tylko prawdziwi fani Microsoftu.

Czy Android i iOS kiedyś podzielą się tortem? Na razie jest to mało prawdopodobne. Historia uczy nas jednak, że nawet rynkowi monopoliści muszą się mieć na baczności – co najlepiej potwierdza przypadek Symbiana.

Artykuł przygotowany przy współpracy z IdoSell Shop.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie