Folia czy szkło? Co skuteczniej ochroni ekran Twojego smartfona?

Nasze smartfony mają coraz większe i lepsze ekrany, które umożliwiają nam wygodne korzystanie z urządzenia nawet w pełnym słońcu. Wciąż jednak to właśnie ekran jest tym elementem telefonu, który najczęściej ulega mechanicznemu uszkodzeniu. Pęknięcia i rysy są na porządku dziennym, szczególnie jeśli smartfon nie jest chroniony pokrowcem. Wiele osób decyduje się więc na zabezpieczenie ekranu folią lub szklaną nakładką. Które rozwiązanie jest lepsze? Dowiesz się z naszego poradnika.

Folia – tania i… to by było na tyle

Niska cena jest praktycznie jedynym atutem folii ochronnej. Jeśli liczysz, że taki drobiazg skutecznie ochroni ekran Twojego smartfona przed zniszczeniem, to niestety jesteś w błędzie. No chyba, że masz świadomość, iż niezbędne jest wymienianie folii nawet co kilka tygodni.

Folia ochronna ma niską odporność na uszkodzenia. Bardzo łatwo można ją porysować – klucze czy długopis noszone w torebce bez problemu przerwą powłokę i zniszczą powierzchnię ekranu. Problemem są także drobinki kurzu i piasku, które z łatwością dostają się pod folię i rysują panel. Ponadto folia wygląda mało estetycznie, z czasem tworzą się pod nią pęcherzyki powietrza, które uniemożliwiają wygodne korzystanie z telefonu.

Folie są natomiast tanie, dlatego decyduje się na nie większość właścicieli smartfonów. Trzeba jednak pamiętać, że niska cena nie gwarantuje odpowiedniej jakości. Najtańsze folie są źle dopasowane do wymiarów ekranu, czasami zasłaniają głośnik czy czujnik zbliżenia, a także zniekształcają obraz. Nie polecamy więc tego rozwiązania – na dłuższą metę będzie ono bardzo irytujące.

Szkło – drożej, ale znacznie lepiej

Jeśli rzeczywiście zależy Ci na skutecznej ochronie ekranu smartfona, to nawet się nie zastanawiaj i wybierz szklany panel. Owszem, jest znacznie droższy niż folia, ale biorąc pod uwagę koszty wymiany ekranu, gra jest warta świeczki. Do największych zalet szkła zaliczamy:

Dobre dopasowanie,

Brak efektu blokowania funkcji dotyku,

Brak zniekształcania kolorów,

Łatwe utrzymanie w czystości (wystarczy przetrzeć szmatką).

Pamiętaj oczywiście, że na rynku są szkła ochronne różnej jakości. Aby móc liczyć na skuteczne zabezpieczenie ekranu, wybierz panel o twardości H8 lub H9 w skali Mohsa. Taka informacja musi się znajdować w opisie produktu. Jeśli jej nie ma, to najprawdopodobniej szkło prezentuje marną jakość wykonania i nie warto go kupować.

Wybór jest zatem prosty. Skuteczną ochronę ekranu Twojego smartfona zapewni jedynie dobra nakładka ze szkła. Pamiętaj przy tym, że nawet ona nie jest remedium na niewłaściwe użytkowanie telefonu. Nigdy nie noś smartfona w tylnej kieszeni spodni (ryzyko pęknięcia obudowy i ekranu), zainwestuj też w pokrowiec ochronny, który zabezpieczy obudowę przed rysami.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Polecane

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.