Gdzie dostępny jest najszybszy internet?

Mariusz Siwko
10.09.2015

Prędkość internetu oznacza szybkość, z jaką użytkownik może pobierać i wysyłać dane w sieci elektronicznej. Według rankingu1 z 2013 roku Polska znajduje się dopiero na 45 miejscu na świecie w tej kategorii.

Hong Kong na pierwszym miejscu

Szerokopasmowy, szybki internet jest marzeniem dla polskich użytkowników, zwłaszcza przy porównaniu średniej prędkości sieci na całym świecie. Ranking Net Index z 2013 roku pokazuje, że wiele krajów uznawanych za zaawansowane pod względem technologicznym wcale nie oferuje swoim obywatelom super szybkiego internetu. Według przytoczonego rankingu najszybszy internet dostępny jest w Hong Kongu, gdzie średnia prędkość połączenia wynosi 71 Mb/s. Na drugim miejscu znalazł się Singapur, z prędkością 53 Mb/s. Na trzecim miejscu w rankingu, na podium, znalazło się państwo stanowiące zaskoczenie dla większości z nas - Rumunia. Net Index szacuje, że średnia prędkość sieci internetowej wynosi tam 52 Mb/s. Na kolejnych miejscach znalazły się:

  • Korea Południowa (średnia prędkość 47,5 Mb/s),
  • Szwecja (43 Mb/s),
  • Japonia (41 Mb/s).

Stany Zjednoczone zajęły w rankingu dopiero 32 miejsce, a wyprzedziły je takie państwa jak Liechtenstein, Mołdawia czy Urugwaj. Polska plasuje się na 45 miejscu w zestawieniu, ze średnią prędkością internetu na poziomie 16 Mb/s.

Najszybsze polskie miasta

Biorąc pod uwagę największe prędkości internetu zapewniane przez polskie miasta2, najlepsze warunki do surfowania po sieci oferuje Gdańsk. Średnia prędkość pobierania danych wynosi 31,8 Mb/s, a wysyłania - 5,9 Mb/s. Najlepszy wynik, jaki uzyskał jeden z mieszkańców Gdańska to 259 Mb/s. Na drugim miejscu uplasowała się Gdynia przekraczająca barierę 30 Mb/s (31,25 Mb/s) prędkości internetu przy pobieraniu danych i 4,5 Mb/s przy ich wysyłaniu. Podium zamyka Szczecin z prędkością pobierania danych na poziomie średnim 26,82 Mb/s i wysyłania 4,5 Mb/s. Dodatkowo, średni czas odpowiedzi serwerów na zapytania ze Szczecina wynosi zaledwie 55 milisekund.

Na kolejnych miejscach zestawienia znalazły się miasta:

  • Kraków - średnia prędkość pobierania danych w sieci internetowej 24,82 Mb/s, a wysyłania - 4,3 Mb/s; najlepszy osiągnięty przez użytkownika z Krakowa rezultat to 220 Mb/s.
  • Warszawa - średnia prędkość pobierania danych w sieci internetowej 22,21 Mb/s, a wysyłania 4,6 Mb/s; najlepszy osiągnięty przez użytkownika z Warszawy rezultat to 351 Mb/s.
  • Poznań - średnia prędkość pobierania danych w sieci internetowej 21,7 Mb/s, a wysyłania - 2,7 Mb/s; najlepszy osiągnięty przez użytkownika z Poznania rezultat to 261,9 Mb/s.
  • Wrocław - średnia prędkość pobierania danych w sieci internetowej 21,46 Mb/s, a wysyłania - 4,38 Mb/s.
  • Katowice - średnia prędkość pobierania danych w sieci internetowej 21,27 Mb/s, a wysyłania - 3,1 Mb/s; najlepszy osiągnięty przez użytkownika z Katowic rezultat to 118 Mb/s.
  • Bydgoszcz - średnia prędkość pobierania danych w sieci internetowej 20,5 Mb/s, a wysyłania - 4,2 Mb/s.
  • Łódź - średnia prędkość pobierania danych w sieci internetowej 19,96 Mb/s, a wysyłania - 2,5 Mb/s.

Średnia prędkość internetu dla całego kraju według tego badania wynosi 14,82 Mb/s (sprawdź swoją szybkość internetu).

 

1 http://www.benchmark.pl/aktualnosci/net-index-ranking-predkosc-internetu-polska-45-miejsce.html

2 http://www.komputerswiat.pl/artykuly/redakcyjne/2014/08/top-10---najszybsze-polskie-miasta-pod-wzgledem-internetu.aspx

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie