Jak zabezpieczyć Smart TV przed atakiem hakerskim?

Andrzej Winnicki
20.01.2020

Praktycznie każdy nowy telewizor oferowany na polskim rynku jest już Smart. Oznacza to, że wykorzystuje funkcje internetowe, przede wszystkim zapewnia dostęp do popularnych aplikacji, jak Netflix, YouTube czy HBO Go. Korzystanie ze Smart TV jest bez wątpienia bardzo wygodne, ale jednocześnie może być niebezpieczne, z czego nie każdy zdaje sobie sprawę. Jak zatem zabezpieczyć Smart TV przed ryzykiem ataku hakerskiego?

Dlaczego hakerzy interesują się domowymi telewizorami?

To proste: telewizor w przeciętnym domu jest bardzo słabo chroniony przed włamaniem. Większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest korzystanie z oprogramowania antywirusowego czy rozsądne surfowanie po sieci, ale skupiamy się na komputerach i urządzeniach mobilnych. Smart TV jest więc dla hakera łatwym celem. Teoretycznie nie grozi to niczym poważnym, ale w praktyce przejmując kontrolę nad telewizorem przestępca może narobić niezłych szkód i zyskać dostęp na przykład do domowego routera.

Zhakowanie Smart TV wiąże się z bardzo poważnymi konsekwencjami. Przestępca może na przykład wyświetlać nieodpowiednie treści dzieciom, ale też – jeśli telewizor jest wyposażony w kamerę i mikrofon – podglądać domowników, a następnie udostępniać obraz w sieci, chociażby na stronach z pornografią.

Jak się przed tym bronić?

Podstawą jest regularne aktualizowanie systemu operacyjnego. Producenci co jakiś czas wypuszczają nowe wersje oprogramowania z tzw. łatkami, czyli poprawieniem funkcji bezpieczeństwa. Jeśli na telewizorze wyświetli się komunikat o konieczności przeprowadzenia aktualizacji, nie należy z tym zwlekać.

Kolejną kwestią jest dokładne sprawdzenie, jakie aplikacje zostały zainstalowane na telewizorze i jeśli z nich nie korzystamy, warto je odinstalować. Z kolei te, z których użytkownik korzysta, także powinny być stale aktualizowane.

Bardzo ważne jest zabezpieczenie dostępu do funkcji sieciowych mocnym hasłem. Można to zrobić z poziomu menu telewizora. Tak samo robimy z hasłem do sieci domowej – nie może to być klasyczne „12345”, ale coś trudniejszego do złamania.

W przypadku telewizorów wyposażonych w kamerkę i głośnik warto zadbać o ich wyłączanie wtedy, gdy nie są używane (choć nie każdy telewizor to umożliwia), a w ostateczności po prostu zakleić kamerkę oraz mikrofon czarną taśmą.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie