Jaka drukarka do biura?

Mariusz Siwko
29.10.2020

Chociaż w biurach najczęściej korzysta się z dokumentów elektronicznych, zdarzają się sytuacje, gdy potrzebne są również wydruki na papierze, na przykład w przypadku ważnych umów czy faktur. Firmom przydają się więc drukarki ułatwiające przygotowanie materiałów związanych z prowadzoną działalnością. Jakie cechy i funkcje powinno mieć urządzenie polecane do takich środowisk? Na co zwracać uwagę przy wyborze drukarki do biura?

Typ urządzenia – drukarka laserowa czy atramentowa?

To, jaki rodzaj sprzętu najlepiej sprawdzi się w biurze, zależy od wielkości firmy i jej zapotrzebowania na wydruki.  Dla większych przedsiębiorstw odpowiednie będą szybkie drukarki laserowe monochromatyczne. Dzięki swojej wydajności, wytrzymałości na obciążenia i ekonomicznej pracy tego typu urządzenia sprostają potrzebom wymagających środowisk biurowych. Drukarki laserowe drukują z dużą prędkością, co usprawni wykonywanie codziennych obowiązków przez pracowników. Zapewniają profesjonalne, trwałe wydruki, które są od razu suche i gotowe do przekazania czy archiwizacji.

Ważną zaletą monochromatycznych urządzeń z laserem, wykorzystujących tonery HP, Brother czy innych firm, są też niewielkie wydatki związane z eksploatacją i konserwacją sprzętów. Drukarki laserowe zapewniają niskie koszty wydruku przy intensywnym użytkowaniu. Ponadto nie wymagają skomplikowanych prac wiążących się z czyszczeniem czy zapobieganiem awariom.

W małych biurach z powodzeniem można zdecydować się na monochromatyczne lub kolorowe drukarki atramentowe. Urządzenia te są na ogół tańsze w zakupie i powinny okazać się wystarczająco wydajne, by odpowiadać potrzebom niedużej firmy.

Kolorowe drukarki atramentowe mają najbardziej uniwersalne zastosowanie, dlatego że oprócz drukowania profesjonalnych dokumentów, pozwalają uzyskać też znakomite grafiki i zdjęcia o nasyconych barwach. Do tworzenia tego typu materiałów można wykorzystać również drukarkę laserową, jednak kolorowe modele oferujące odpowiednią jakość druku przynależą do wysokiej półki cenowej. Co ważne, urządzenia atramentowe mają zwykle bardziej kompaktowe wymiary niż te wykorzystujące laser, dlatego lepiej nadają się do niewielkich biur, gdzie liczy się oszczędność miejsca.

Koszty eksploatacji

Ważnym kryterium, które warto wziąć pod uwagę, wybierając drukarkę dla firmy, jest również wysokość wydatków związanych z używaniem sprzętu. Jeszcze przed zakupem konkretnego modelu, należy sprawdzić, ile kosztuje tusz albo toner HP, Canon czy innej marki i ile stron pozwala wydrukować. W ten sposób można oszacować przyszłe koszty związane z eksploatacją sprzętu. Ponadto warto wiedzieć, że na rynku dostępne są również wydajniejsze wersje wkładów do drukowania, np. tonery do drukarek HP o zwiększonej pojemności. Takie kasety wystarczają na dłuższy czas, dlatego można kupować i wymieniać je rzadziej bez ryzyka zasychania.

Szukasz dobrych materiałów eksploatacyjnych do swojego biura? Toner do drukarki HP możesz zamówić tutaj: https://www.profibiuro.pl/hp-c-85_70.html. Dostępne są oryginalne wkłady do urządzeń laserowych, jak i dobre zamienniki obniżające koszty wydruku.

Obsługiwane formaty

W większości biur wystarczy, że drukarka będzie drukować w formacie A4, czyli na standardowych kartkach papieru. Pozwoli to uzyskać potrzebne wydruki dokumentów tekstowych, faktur czy innych materiałów związanych z prowadzoną działalnością. W niektórych biurach niezbędne okażą się jednak kolorowe drukarki obsługujące formaty A3, A3+ lub większe, nadające się do tworzenia plakatów, banerów czy innych materiałów o typowo marketingowym charakterze. Takie sprzęty polecane są również do biur architektów, planistów, grafików i innych specjalistów, którzy potrzebują przenieść swoje projekty na papier w odpowiedniej skali.

Dodatkowe funkcje

Kupując drukarkę dla firmy, warto zastanowić się nad wyborem modelu wyposażonego również w funkcje skanowania i wykonywania kserokopii. W ten sposób można usprawnić pracę w biurze i zaoszczędzić miejsce, dlatego że jeden wszechstronny sprzęt zastępuje kilka urządzeń. W przypadku modeli ze skanerem koniecznie należy sprawdzić oferowaną rozdzielczość, by firmowe materiały mogły być skanowane w zadowalającej jakości.

Dobra drukarka do dużego biura powinna mieć wbudowany moduł dupleksu, pozwalając na wygodne drukowanie dwustronne. W przypadku urządzenia do firmy przyda się też opcja łączności bezprzewodowej, ułatwiająca korzystanie ze sprzętu przez różnych pracowników. Ponadto ważnym udogodnieniem dla personelu większych przedsiębiorstw okaże się dodatkowy pojemnik na papier. To bardzo praktyczne rozwiązanie, jeśli drukuje się dużą liczbę stron każdego dnia. W niewielkich biurach lub gdy drukarka będzie ustawiona w pobliżu czyjegoś stanowiska pracy, warto zadbać o to, by kupowany model pracował cicho i nie przeszkadzał nikomu w wykonywaniu codziennych obowiązków.

Prędkość druku i wytrzymałość na obciążenia

Jeżeli w firmie drukuje się bardzo duże ilości dokumentów, najlepszym wyborem okaże się szybka i wydajna drukarka. Tylko takie urządzenie poradzi sobie w realiach środowiska biurowego, gdzie liczy się efektywność. Należy sprawdzić, ile stron na minutę drukują poszczególne modele i w ten sposób ocenić oferowaną przez nie prędkość druku. Trzeba upewnić się też, jakie maksymalne obciążenie jest w stanie znieść dany sprzęt. Przed dokonaniem zakupu drukarki warto zastanowić się, jak intensywnie będzie ona użytkowana w biurze. Na tej podstawie wybierze się model pasujący do realnego zapotrzebowania na wydruki.

To, jaka drukarka będzie najlepsza do biura, zależy od indywidualnych potrzeb danej firmy oraz profilu jej działalności. W dużym przedsiębiorstwie sprawdzą się wyłącznie modele przeznaczone do intensywnej eksploatacji, słynące z szybkiej pracy i wyposażone w zaawansowane, dodatkowe funkcje. Do małych biur idealnie nadają się z kolei urządzenia o kompaktowych wymiarach i uniwersalnych zastosowaniach. Szybkość i wydajność nie będą w ich przypadku aż tak ważnymi kryteriami. Wybierając drukarkę do biura, trzeba przeanalizować swoje oczekiwania i zapotrzebowanie na wydruki, by podjąć dobrze przemyślaną decyzję.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie