Jaki smartfon dla seniora? 5 cech, na które warto zwrócić uwagę

Mariusz Siwko
09.01.2017

Coraz rzadziej można spotkać babcię czy dziadka z telefonem wyposażonym w ogromne klawisze. Seniorzy chcą korzystać z nowoczesnej technologii, a jej sztandarowym przedstawicielem jest dziś smartfon. Nie dziwi więc widok starszego człowieka, który sprawnie porusza się po gąszczu aplikacji. Smartfon dla seniora powinien się wyróżniać 5 cechami. Przeczytaj o nich i wybierz odpowiednie urządzenie.

  1. System operacyjny – to tak naprawdę kwestia indywidualnych preferencji. Dobrze byłoby pożyczyć seniorowi kilka smartfonów z różnymi systemami operacyjnymi i zapytać, który z nich przypadł najbardziej do gustu. Jeśli wszystko ma zostać utrzymane w tajemnicy, to w ciemno można kupić telefon z Windows Phone (jest banalnie prosty w obsłudze, a do tego wielu seniorów miało już do czynienia z Windowsem na komputerze). Android też jest niezły, ale powinien być pozbawiony nakładki producenta telefonu.
  2. Głośnik – to bardzo ważny element w przypadku smartfona dla starszej osoby. Głośnik musi oferować dobrą jakość dźwięku i szeroki zakres regulacji głośności. Pamiętajmy, że seniorzy miewają już problemy ze słuchem, dlatego nagłośnienie renomowanego producenta nie musi być wcale przesadą.
  3. Wytrzymała i prosta obudowa – senior raczej nie będzie się chwalić wyglądem telefonu, dlatego warto postawić na aparat, który jest przede wszystkim bardzo wytrzymały, w tym na upadek. Obudowa z elementami metalowymi będzie naprawdę dobrym pomysłem. Dodatkowo od razu można dokupić praktyczny pokrowiec, który poprawi chwyt i ułatwi życie seniorowi.
  4. Ekran – optymalna wielkość to 5 cali. Jest to na tyle duży ekran, że senior nie będzie miał problemu z odczytaniem informacji, a jednocześnie smartfon zachowa rozsądny rozmiar. Warto zwrócić uwagę na rodzaj matrycy. Zdecydowanie najlepszym wyborem dla osoby starszej będzie IPS, która gwarantuje świetne kąty widzenia, wysoką jasność i czytelność nawet w słoneczny dzień.
  5. Bateria – musi być bardzo pojemna, bo osoby starsze często zapominają o tym, aby naładować telefon. Pamiętajmy, że czas pracy na baterii w przypadku seniora może być znacznie dłuższy niż u nastolatka, jednak mimo to warto wybrać smartfon z akumulatorem o pojemności przynajmniej 2000 mAh.

Na koniec warto również wspomnieć o tym, jak duże zmiany zachodzą w naszym społeczeństwie. Seniorami powoli stają się ludzie, którzy wcześniej mieli już kontakt z nowoczesnymi technologiami i potrafią sami określić, czego oczekują po urządzeniu. Dlatego dobrym pomysłem będzie zapytanie babci czy dziadka o to, jaki smartfon byłby dla nich najlepszy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie