Kiedy kupić dziecku pierwszy telefon komórkowy?

Mariusz Siwko
23.05.2018

Typowy dylemat rodzica XXI wieku. Współczesne dzieci są doskonale obeznane z najnowszymi technologiami, bez problemu posługują się smartfonami i tabletami rodziców, potrafią obsłużyć funkcję Smart w telewizorze, same uruchamiają konsolę i komputer. To naturalne, że wiek komórkowej „inicjacji” znacznie się dziś obniżył. Kiedy jednak rzeczywiście warto kupić dziecku pierwszy telefon? Jaki powinien to być model? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

Kwestia realnej potrzeby

Należy sobie zadać pytanie: czy dziecko faktycznie potrzebuje telefonu? Jeśli ma to być tylko kolejna zabawka, bo rodzicom brakuje już pomysłów na prezenty świąteczne i urodzinowe, to pomysł jest słaby. Zbyt wczesne umożliwienie dziecku nieskrępowanego dostępu do komórki gwałtownie zwiększa ryzyko tzw. fonoholizmu.

Jeśli jednak chodzi nam o to, by dziecko mogło mieć stały kontakt z rodzicami, co zwiększy jego poczucie bezpieczeństwa, to jak najbardziej warto pomyśleć o zakupie telefonu. Takim naturalnym momentem jest pójście pociechy do szkoły podstawowej. Dzięki komórce uczeń będzie mógł np. informować rodziców o odwołaniu jakiejś lekcji i poprosić o wcześniejsze odebranie ze szkoły.

Oceń odpowiedzialność swojego dziecka

Telefon komórkowy to wartościowy przedmiot, od którego można się łatwo uzależnić. Dlatego przed podjęciem decyzji postaraj się obiektywnie ocenić, czy Twoje dziecko jest już dostatecznie dojrzałe, by wziąć odpowiedzialność za powierzony mu przedmiot.

Oczywiście zanim wręczysz pociesze telefon, przeprowadź z nią długą, pouczającą rozmowę. Nie owijaj w bawełnę. Opowiedz o zagrożeniach, jakie czają się w sieci, o uzależnieniu, a przede wszystkim wyznacza jasne granice. Wspólnie ustalcie, ile czasu dziecko będzie mogło poświęcać na korzystanie z telefonu, np. granie czy oglądanie filmów na YouTube.

Jaki telefon wybrać?

Na pewno nie żaden topowy! Pierwszy telefon dla dziecka powinien być możliwie prosty i niedrogi. Jeśli zależy Ci przede wszystkim na tym, aby pociecha miała kontakt z rodzicami i rówieśnikami, to możesz wręcz podarować jej klasyczną komórkę, z fizyczną klawiaturą i bardzo ograniczonymi funkcjami internetowymi.

Im mniej efektowny telefon, tym lepiej, ponieważ minimalizuje to ryzyko, że dziecko może paść ofiarą przemocy ze strony innych uczniów czy osiedlowych bandytów. Ponadto ewentualne zgubienie lub zniszczenie urządzenia nie będzie miało aż takiego wpływu na stan domowego budżetu.

Pamiętaj również o zachowaniu kontroli nad tym, co dziecko robi w swoim telefonie. Zainstaluj na nim aplikację monitorującą, czy pociecha nie odwiedza zakazanych stron. Wielu operatorów udostępnia również systemowe blokady konkretnych witryn oraz umożliwia zastosowanie limitów na rozmowy, dane komórkowe czy SMS-y.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie