Kod PIN i kod PUK: czym się różnią? Do czego właściwie służą?

Marek Szydełko
21.08.2019

Zawierając umowę abonamentową z operatorem sieci komórkowej zawsze otrzymujemy kartę SIM, która jest zabezpieczona kodem PIN. Aby móc uruchomić telefon i wykonywać połączenia, należy wpisać ten kod – w przeciwnym razie dostępne będą tylko połączenia alarmowe. Drugim istotnym kodem, o którym warto wiedzieć, jest PUK. W naszym poradniku wyjaśniamy różnice pomiędzy kodami PIN i PUK, co nie dla wszystkich musi być takie oczywiste.

Kod PIN, czyli właściwie co?

Jak już wspomnieliśmy, kod PIN jest potrzebny do odblokowania karty SIM. Każda karta dostarczona przez operatora sieci komórkowej w ramach abonamentu jest „fabrycznie” zabezpieczona kodem PIN. Inaczej wygląda to w przypadku tzw. prepaidów – karty kupowane w kiosku czy na stacji benzynowej z reguły nie są zabezpieczone kodem, ale można go ustawić z poziomu urządzenia.

Najważniejsze fakty dotyczące kodu PIN znajdziesz poniżej:

  • Kod PIN może się składać z od 4 do nawet 8 cyfr – im dłuższy, tym trudniej będzie go złamać np. złodziejowi.
  • Do każdej karty przypisany jest indywidualny kod PIN, który znajdziemy na odwrocie plastiku, do którego została przytwierdzona (kody PIN i PUK są ukryte pod zdrapką).
  • Po wyłączeniu i przy ponownym włączeniu telefonu, urządzenie poprosi o podanie kodu PIN w celu odblokowania karty. Tę funkcję można wyłączyć w ustawieniach urządzenia, ale nie warto tego robić – jest to jednak dodatkowe i dość dobre zabezpieczenie.
  • Kod PIN można w dowolnej chwili zmienić z poziomu ustawień telefonu.
  • Trzykrotne błędne podanie kodu PIN skutkuje zablokowaniem karty. Jej odblokowanie będzie możliwe dopiero po podaniu kodu PUK, o którym przeczytasz w dalszej części tego poradnika.

Kod PUK. Do czego służy?

Kod PUK to po prostu „ostatnia deska ratunku” w sytuacji, gdy z jakiegoś powodu dojdzie do zablokowania karty SIM. Najczęściej jest to spowodowane trzykrotnym podaniem błędnego kodu PIN. Operatorzy udostępniają ten numer klientom, aby ci nie musieli za każdym razem biec do najbliższego salonu sprzedaży w celu odblokowania karty.

Oto kilka kluczowych faktów na temat kodu PUK:

  • Zawsze składa się z 8 cyfr.
  • Kodu PUK nie można zmienić z poziomu ustawień telefonu. Jest przypisany do karty na stałe.
  • Kod PUK znajduje się na plastiku, do którego była dołączona karta SIM. Ten plastik warto przechowywać w bezpiecznym miejscu, by w awaryjnej sytuacji mieć do niego szybki dostęp.
  • Kod PUK należy wpisywać bardzo uważnie, ponieważ 10-krotne podanie błędnego kodu skutkuje trwałym zablokowaniem karty SIM. Wówczas trzeba będzie ją wymienić na koszt klienta.
Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie