Nieodebrane połączenie z podejrzanego numeru? Nie oddzwaniaj!

Jerzy Biernacki
19.03.2018

Żyjemy w bardzo niebezpiecznych czasach. Otaczamy się technologiami, które nie tylko ułatwiają nam codzienne funkcjonowanie, ale także mogą zostać wykorzystane do naciągnięcia nas na ciężkie pieniądze. Jednym z popularniejszych sposobów jest tzw. przekręt na telefon z Afryki. Na czym polega? Dlaczego nie powinieneś bezrefleksyjnie odpowiadać na nieodebrane połączenie? Koniecznie przeczytaj!

Telefon z Wybrzeża Kości Słoniowej

Ten afrykański kraj wraz z Republiką Konga jest największym źródłem oszustw, z jakimi nagminnie mamy do czynienia w ostatnich latach. Naciągacze dzwonią do losowo wybranych ofiar i natychmiast się rozłączają. Połączenie trwa może sekundę – ważne, aby ofiara nie zdążyła odebrać.

Numery telefonów, którymi posługują się oszuści, najczęściej zaczynają się od:

  • +22(5)
  • +24(3)

Te cyfry do złudzenia przypominają prefiksy Warszawy i Płocka, dlatego wiele osób oddzwania bez zastanowienia. Oszust odbiera telefon, ale się nie odzywa. Jego celem jest jak najdłuższe utrzymanie ofiary na linii. Sprytną metodą jest chociażby wygenerowanie sygnału przerwania połączenia. Każda sekunda spędzona na linii generuje bardzo wysoki koszt, ponieważ płacimy za połączenie międzynarodowe.

Urząd Komunikacji Elektronicznej przestrzega przed tym afrykańskim oszustwem, które stało się prawdziwą plagą w naszym kraju. Ofiary naciągaczy otrzymują później rachunki opiewające na setki, a nawet tysiące złotych. Reklamacja nie zawsze jest skuteczna.

Ważne!

Innym numerem wykorzystywanym przez oszustów jest ten zaczynający się od 708 – służy on do prowadzenia rozmów o podwyższonej opłacie.

Jak nie dać się naciągnąć?

Najbezpieczniej byłoby po prostu nie oddzwaniać pod nieznane numery. Jednak chociażby przedsiębiorcy regularnie otrzymują setki telefonów, dlatego oddzwanianie weszło im już w krew. Co zatem robić? Jest na to jeden, bardzo skuteczny sposób.

Wystarczy przed oddzwonieniem wpisać sobie numer do wyszukiwarki i sprawdzić wyniki. Jest wiele stron, na których użytkownicy dzielą się informacjami na temat źródła telefonu i np. ostrzegają przed natrętnymi przedstawicielami handlowymi.

Wystarczy więc poświęcić kilkanaście sekund, aby uchronić się przed wpadnięciem w sidła zastawione przez oszusta. Pamiętaj: nigdy nie oddzwaniaj pod nieznany numer bezrefleksyjnie!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Polecane

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.