Pay with Google, czyli nowy sposób na płacenie za zakupy przy pomocy smartfona

Wszyscy zdążyliśmy się już przyzwyczaić do płatności zbliżeniowych, które są szybkie, wygodne i, wbrew różnym proroctwom, całkiem bezpieczne. Nadal jednak jak po grudzie idzie przekonywanie nas do zastąpienia karty płatniczej smartfonem. Z jednej strony jest to efekt wciąż niedostatecznej liczby urządzeń obsługujących płatności NFC. Z drugiej jakoś podświadomie nie ufamy nowinkom technologicznym, które bezpośrednio ingerują w nasz styl wydawania pieniędzy. Czy coś zmieni tutaj nowa usługa Pay with Google?

Na czym to polega?

Pay with Google to kolejna usługa giganta z Mountain View, która umożliwia dokonywanie płatności przy pomocy telefonu komórkowego. Wcześniej firma zaprezentowała Android Pay (bardzo popularny system w Polsce) oraz mniej znany Tez. Nowa usługa ma być jeszcze łatwiejsza, dzięki czemu ma przekonać więcej osób do zrezygnowania z płacenia tradycyjną kartą zbliżeniową.

Pay with Google działa na bardzo prostej zasadzie. Posiadacz konta Google może przypisać do niego wszystkie swoje karty płatnicze – wystarczy zrobić to z poziomu dowolnej aplikacji właściciela najpopularniejszej wyszukiwarki internetowej. Te informacje zostaną zapisane na stałe, co oznacza, że nie trzeba będzie ich ponownie uzupełniać po zalogowaniu się do np. Sklepu Play czy YouTube.

Kiedy użytkownik aplikacji zdecyduje się zapłacić za zakupy przy pomocy smartfona, Pay with Google automatycznie się uruchomi i zapyta, czy chcemy skorzystać z tego narzędzia. Jeśli tak, wystarczy potwierdzić komendę palcem i to wszystko. Cały formularz z danymi karty i użytkownika zostanie wypełniony bez naszego udziału.

Coraz dłuższa lista partnerów

Usługa Pay with Google póki co umożliwia dokonywanie płatności u wybranych partnerów, jednak ich lista stale się wydłuża. Już teraz znajdują się na niej takie firmy, jak Kayak, iFood, Gametime, AirBnb, Deliveroo, Hotel Tonight czy Ticket Camp. Z punktu widzenia polskich użytkowników jest tylko jeden, za to poważny problem: usługa nadal nie została uruchomiona w naszym kraju.

Kiedy to nastąpi? Tego na razie nie wiadomo. Google zapewnia, że udostępniło deweloperom wszelkie niezbędne narzędzia do wdrożenia Pay with Google, jednak na oficjalny start aplikacji w polskim Sklepie Play trzeba będzie jeszcze poczekać. Na razie wiadomo, że usługa jest i będzie całkowicie darmowa. Pytanie tylko, czy skorzystają z niej osoby, które obecnie są zadowolone z Android Pay?

Płatności smartfonem wygodne i coraz popularniejsze

Według statystyk już około połowa posiadaczy smartfonów w naszym kraju dokonuje płatności przy pomocy swojego urządzenia. Można się spodziewać dalszej popularyzacji tej opcji, bo rzeczywiście jest to rozwiązanie niesamowicie wygodne.

Większość polskich użytkowników korzysta z usługi Android Pay oraz BLIK. Potencjalne zainteresowanie Pay with Google trudno obecnie oszacować. Przekonamy się o tym dopiero po oficjalnym starcie aplikacji w naszym kraju.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Polecane

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.