Proste kroki do zwiększenia bezpieczeństwa Twojego smartfona

Antoni Kwapisz
21.12.2017

Smartfony to nie tylko urządzenia służące nam do komunikacji ze światem. Dla wielu z nas są one mobilnymi bankami danych, kontaktów i poufnych informacji. Dlatego bezpieczeństwo urządzenia powinno mieć krytyczne znaczenie. Mimo to zbyt wiele osób kompletnie to bagatelizuje, co może rodzić poważne problemy w razie utraty telefonu. Chcesz zwiększyć bezpieczeństwo swojego smartfona? Wykonaj te proste kroki.

Aktualizacja systemu operacyjnego

Aktualizacje Androida czy iOS są znacznie rzadsze niż np. desktopowego Windowsa. Nie warto jednak przegapić momentu, w którym dostawca systemu proponuje jego zaktualizowanie. Aktualna wersja oprogramowania to nie tylko większa wygoda i dostęp do nowych funkcji, ale także poprawione bezpieczeństwo. Producenci mobilnych systemów operacyjnych wciąż je udoskonalają i łatają potencjalne dziury w zabezpieczeniach.

Program antywirusowy

Nie, to nie jest przesada. Coraz więcej złośliwych programów jest pisanych z myślą o urządzeniach mobilnych. Dlatego brak antywirusa na smartfonie można uznać za skrajny brak wyobraźni. Jak najszybciej kup (lub pobierz darmowy) program antywirusowy i pamiętaj o regularnym aktualizowaniu bazy sygnatur.

Backup danych

Wykonywanie backupu danych powinno być nawykiem. Najlepiej robić to minimum raz w miesiącu. Dobrym pomysłem będzie zainstalowanie aplikacji, która backupuje dane ze smartfona w chmurze i robi to bez udziału użytkownika – jest to bardzo wygodne i pozwala zapomnieć o obowiązku.

Aplikacja do szyfrowania danych

Koniecznie zainstaluj na telefonie taką apkę, która umożliwi Ci zdalne zaszyfrowanie danych znajdujących się w pamięci smartfona w momencie jego utraty. Dzięki temu ryzyko, że złodziej uzyska dostęp do poufnych danych, będzie o wiele mniejsze.

Solidne hasło

Każdy smartfon daje możliwość zablokowania ekranu startowego. Uruchomienie urządzenia będzie możliwe dopiero po wpisaniu hasła lub wykonaniu „przejazdu” palcem po ustalonym wcześniej labiryncie. Lepsze jest to pierwsze rozwiązanie, o ile oczywiście zadbasz o ustawienie odpowiednio mocnego kodu.

Te podstawowe i bardzo proste czynności znacznie zwiększą bezpieczeństwo danych, które przechowujesz w pamięci smartfona, bo w praktyce to one są o wiele cenniejsze niż samo urządzenie. Nie bagatelizuj tego!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie