Rewolucyjne telefony komórkowe. Pamiętasz je?

Postęp technologiczny przyzwyczaił nas już do tego, że każda nowinka lada moment może zostać zastąpiona kolejną. Jeszcze nie tak dawno tempo rozwoju było wolniejsze, dlatego mieliśmy więcej czasu, by napawać się udoskonaleniami i funkcjonalnościami poprawiającymi nasz komfort życia i pracy. Świetnie pokazuje to ranking rewolucyjnych telefonów komórkowych, o których dziś coraz mniej osób pamięta, a kilkanaście lat temu to były kamienie milowe dla rynku technologii mobilnych.

Nokia 3210

Komórka zaprezentowana w 1999 roku jest do dziś owiana legendą, a niektórzy zdają się wręcz oddawać jej cześć. Telefon fińskiej firmy rzeczywiście był przełomowy. Brak anteny zewnętrznej, niezwykle wytrzymała bateria, pancerna obudowa, słownik T9 no i oczywiście kultowa gra „Snake”. Nokia wiedziała, jak się robi rewolucję.

Eriksson T68

Telefon trafił na rynek w 2001 roku i był jednym ze szczytowych osiągnięć firmy Eriksson – dziś całkowicie zapomnianej. T68 zachwycił konsumentów kolorowym wyświetlaczem i masą funkcjonalności, jak port irDA, GPRS czy WAP. Z komórki można było np. odbierać wiadomości e-mail, co było niesamowitym osiągnięciem w tamtych czasach.

Nokia 6310

Nazywana pieszczotliwie „bananem”. Ta komórka, która do sprzedaży trafiła w 2002 roku, do dziś uchodzi za wzór telefonu biznesowego. Umożliwiała odbieranie wiadomości e-mail, obsługiwała irDĘ, a przede wszystkim zapewniała ponad tydzień pracy na baterii. Wiele osób korzystało z tego telefonu nawet już po rewolucji, jaką przyniosły nam smartfony. Nokia 6310 nie jest już oczywiście produkowana, co nie zmienia faktu, że używane egzemplarze nadal są oferowane na portalach aukcyjnych i osiągają zawrotne ceny.

iPhone

Rok 2007 powszechnie jest uznawany za początek smartfonowej rewolucji, choć telefon Apple wcale nie był pierwszym urządzeniem z ekranem dotykowym i bezproblemowym dostępem do funkcji internetowych. Faktem jest jednak, że Steve Jobs potrafił sprzedać prawie każdą ideę i to właśnie jego wystąpienie z iPhonem w ręku przyczyniło się do gigantycznego rozwoju rynku urządzeń mobilnych. Do dziś iPhone jest najbardziej pożądaną marką w świecie elektroniki użytkowej.

Samsung Galaxy

Model Galaxy bez wątpienia jest jednym z najważniejszych osiągnięć firmy Samsung i pozwolił jej wejść do elektronicznej ekstraklasy oraz nawiązać realną konkurencję z Apple. Pierwszy smartfon Koreańczyków został zaprezentowany w 2009 roku i jest to o tyle ważne wydarzenie, że właśnie wtedy zaczął się triumfalny pochód systemu operacyjnego Android – dziś absolutnego hegemona rynku.

Czy w przyszłości czeka nas prezentacja równie rewolucyjnych modeli? Oby!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Polecane

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.