Światłowód napowietrzny – poznaj zalety i wady tego rozwiązania

Piotr Kowalczyk
25.04.2024

Światłowód napowietrzny to popularna metoda przyłączania budynków do sieci światłowodowej, która polega na podwieszaniu przewodów na słupach telekomunikacyjnych lub energetycznych. Ta rozwiązanie ma swoje zalety i wady, którym bliżej przyglądamy się w naszym poradniku.

Zalety światłowodu napowietrznego

Do najważniejszych zalet tej metody przyłączania budynków zaliczymy:

  • Relatywnie niski koszt instalacji w porównaniu do wariantu naziemnego. Instalacja światłowodu napowietrznego może być tańsza, ponieważ eliminuje potrzebę przeprowadzania kosztownych prac ziemnych.
  • Szybkość instalacji. Wykorzystanie tej metody często pozwala znacząco skrócić czas przyłączenia danego adresu do sieci, co jest szczególnie korzystne, gdy potrzebna jest szybka rozbudowa.
  • Łatwy dostęp do infrastruktury, co będzie dużą zaletą w momencie konieczności przeprowadzenia napraw lub konserwacji. Przewody napowietrzne są po prostu łatwiej dostępne niż zakopane w gruncie.
  • Możliwość wykorzystania istniejącej infrastruktury. Często wykonawca rozbudowy sieci może wykorzystać istniejące słupy energetyczne lub telekomunikacyjne, co dodatkowo obniża koszty instalacji.

Wady światłowodu napowietrznego

Pomimo istotnych zalet ta technologia rozbudowy sieci światłowodowej nie jest specjalnie zalecana i wykonawcy raczej starają się jej unikać. Dlaczego?

  • Podatność na warunki atmosferyczne. Przewody poprowdzone drogą napowietrzną są bardziej narażone na uszkodzenia spowodowane przez warunki pogodowe, takie jak silny wiatr, burze, oblodzenie, co może prowadzić do częstszych awarii niż w przypadku kabli podziemnych.
  • Ryzyko uszkodzeń mechanicznych. Sieci napowietrzne mogą być łatwiej uszkodzone przez zwierzęta, drzewa lub działalność człowieka (np. prace budowlane, wypadki komunikacyjne, akty wandalizmu).
  • Kwestie estetyczne. Instalacja przewodów napowietrznych może negatywnie wpływać na estetykę krajobrazu i tym samym spotkać się z oporem mieszkańców.

To sprawia, że układanie światłowodu w gruncie wciąż jest wyborem priorytetowym, natomiast bywają sytuacje, w których metoda napowietrzna jest jedynym dostępnym rozwiązaniem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie