Systemy zabezpieczeń - zobacz, przed czym mogą ochronić Twoją firmę

Antoni Kwapisz
03.10.2016

Podstawowym warunkiem prawidłowego działania każdej firmy, niezależnie od branży, jest zapewnienie bezpieczeństwa. Jednym z najskuteczniejszych sposobów aby to osiągnąć jest zainstalowanie w firmie systemu zabezpieczenia. System zabezpieczenia to układ odpowiednio rozmieszczonych urządzeń, który pozwala wykryć zagrożenie na tyle szybko, aby zawsze w porę zareagować. W jakich sytuacjach systemy zabezpieczeń mogą nam pomóc?

Kradzieże i włamania

Dzięki sprawnemu monitoringowi i obecności alarmów dobry system zabezpieczeń stanowi dla potencjalnego włamywacza przeszkodę nie do przejścia. Alarm zazwyczaj wysyła sygnał o nieautoryzowanym wtargnięciu na teren przedsiębiorstwa do odpowiedniej firmy ochroniarskiej, lub od razu na policję. W zależności od naszych potrzeb można zainstalować alarm głośny lub cichy. Ten pierwszy nie tylko jest w stanie zaalarmować obecnych w budynku ochroniarzy i sąsiadów, ale również spłoszyć przestępcę. Cichy alarm natomiast nie ma właściwości odstraszających. Włamywacz nie zdaje sobie zazwyczaj w ogóle sprawy z tego, że go aktywował, dzięki czemu łatwiej go ująć. Nawet jeśli przestępcy udałoby się zbiec, skuteczny monitoring pomaga w ustaleniu jego tożsamości.

Systemy zabezpieczeń - dowiedz się więcej w serwisie Konsalnet.

Pożary

Systemy zabezpieczeń są również skuteczne w zakresie zwalczania pożarów. Przemyślane rozmieszczenie czujników dymu i zraszaczy pozwala ugasić ogień zanim zdąży wyrządzić duże szkody. Ponadto systemy zabezpieczenia przeciwpożarowego, gdy tylko pojawi się zagrożenie, natychmiast aktywują alarm przeciwpożarowy, dzięki któremu wszystkie znajdujące się w budynku osoby mają czas na ewakuację.

Awarie

Systemy zabezpieczeń pozwalają również na monitorowanie prawidłowej pracy znajdujących się w budynku urządzeń. Dzięki temu możliwe jest szybkie wykrycie awarii i usunięcie jej, zanim zdąży wywołać niepożądane konsekwencje. Odpowiednie czujniki są w stanie sprawdzać temperaturę, jaka panuje wewnątrz urządzeń i alarmować techników gdy będzie się zbyt wysoka, automatycznie wyłączać maszyny gdy zbyt długo pracują bez przerwy lub gdy nieprzewidziana zmiana konfiguracji spowoduje zagrożenie dla pracowników lub wytwarzanych produktów. Systemy zabezpieczeń są również w stanie stabilizować zasilający maszyny prąd, tak aby nie trzeba się było obawiać awarii wywołanej np. skokiem napięcia.

Obecność osób niepowołanych

Dobry system zabezpieczeń pozwala nie tylko zabezpieczyć się przed włamywaczami, ale również przed wtargnięciem na teren firmy osób niepowołanych. Obecność takiej osoby w przedsiębiorstwie może dezorganizować pracę, stwarzać zagrożenie wydostania się tajemnic firmy na zewnątrz a także być niebezpieczna dla niej samej, jeśli np. praca firmy odbywa się w warunkach wymagających szczególnej ostrożności (np. w zakładach mięsnych lub chemicznych). W takich sytuacjach zazwyczaj wykorzystuje się specjalne karty dostępu lub hasła bezpieczeństwa uniemożliwiające wejście osobom spoza firmy.

Niezmiernie ważnym argumentem za tym, aby zainstalować system zabezpieczeń w przedsiębiorstwie może być fakt, że w przypadku jego braku firma ubezpieczeniowa może po wystąpieniu szkody odmówić wypłacenia odszkodowania.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie