Technologie łączności bezprzewodowej w urządzeniach elektronicznych – przegląd najpopularniejszych rozwiązań

Antoni Kwapisz
18.10.2021

Trudno byłoby nam sobie wyobrazić powrót do czasów, w których chcąc połączyć ze sobą różne urządzenia musieliśmy za każdym razem korzystać z kabli. Dziś dominują już technologie łączności bezprzewodowej, które bardzo ułatwiają nam życie, a przy tym otwierają przed nami zupełnie nowe możliwości w zakresie wykorzystania poszczególnych funkcji np. smartfonów. W tym poradniku przybliżamy trzy najpopularniejsze technologie łączności bezprzewodowej.

Bluetooth

Jest to zdecydowanie najczęściej wykorzystywana technologia, która np. umożliwia bezprzewodowe zintegrowanie telefonu z systemem inforozrywki w samochodzie czy przesyłanie muzyki ze smartfonu do słuchawek bezprzewodowych. Co ważne, korzystanie z tej technologii jest bezpłatne i dostępne dla każdego.

Bluetooth umożliwia przesyłanie danych na odległość około 10 metrów, jednak to też już się powoli zmienia – wraz z debiutem nowego standardu Bluetooth 5.2, który pozwala na przesyłanie danych na odległość nawet 100 metrów. Dodatkowo ten standard umożliwia łączenie bezprzewodowe telefonu z kilkoma urządzeniami na raz, np. dwiema parami słuchawek.

ANT+

Nadal mało rozpowszechniona technologia łączności bezprzewodowej, która jest szerzej znana wyłącznie użytkownikom urządzeń wyposażonych w czujniki przydatne przy uprawianiu sportu – na przykład smartwatchów czy smartbandów.

ANT+ umożliwia przesyłanie na telefon kluczowych danych treningowych, na przykład dotyczących pokonanego dystansu, spalonych kalorii czy uzyskanego tętna. Dzięki temu można później przeanalizować te dane dla zwiększenia efektywności treningu. ANT+ pozwala na przesyłanie danych na kilka urządzeń jednocześnie. Tę funkcję znajdziemy np. w zegarkach sportowych firmy Garmin.

NFC

Technologia łączności bezprzewodowej jednoznacznie kojarzona z płatnościami mobilnymi. Jest coraz chętniej wykorzystywana w społeczeństwie, na co największy wpływ ma popularyzacja płacenia telefonem czy smartwatchem. Dzięki tej technologii możemy regulować swoje zobowiązania bez karty płatniczej – chociażby płacąc za kawę na stacji czy obiad w restauracji.

Charakterystyczne dla NFC jest to, że technologia ta pozwala na przesyłanie danych na bardzo małe odległości, zaledwie do 20 centymetrów. To dlatego chcąc zapłacić zegarkiem czy telefonem musi zbliżyć urządzenie do terminala. Wymiana danych następuje automatycznie, cały proces zajmuje około 1 sekundy. Technologię NFC wspierają dziś wszyscy czołowi producenci elektroniki użytkowej oraz dostawcy aplikacji do płacenia, na czele z Google Pay oraz Apple Pay.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie