Zalety chmury obliczeniowej, czyli potencjał cloud computing

Remigisz Szulc
22.02.2016

Chmura obliczeniowa jest zjawiskiem stosunkowo nowym na rynku usług. Stąd mnogość jej definicji, mnóstwo pytań zainteresowanych nią potencjalnych użytkowników, chęć poznania możliwości, jakie daje cloud computing. Co ofiarowuje nam taka chmura? Jakie są jej zalety?

Cloud computing- nowe perspektywy w świecie usług informatycznych

            Chmura obliczeniowa to w dużym skrócie usługi dostarczane przez Internet, nie wymagające instalowania oprogramowania, pozwalające korzystać użytkownikowi ze swojej mocy obliczeniowej, aplikacji, pamięci masowej. Odbiorca tej usługi płaci jedynie za rzeczywiście wykorzystane zasoby chmury. Innymi słowy- jest to pewien proces przenoszenia wybranych przez nas zasobów (danych, aplikacji, serwerów, wirtualnych maszyn) z miejsca, w którym jest zlokalizowana dana firma, w inne.

Zalety chmury obliczeniowej

Niezawodność

Twórcy chmur obliczeniowych postawili na niezwykle bezpieczną infrastrukturę, w którą zainwestowali ogromne nakłady finansowe, aby zapewnić usługobiorcom niezawodność usług w chmurze. W przypadku awarii jednego z serwera, inny podejmuje jego pracę, więc ani na chwilę nie następuje spadek wydajności.

Dostępność

Z zamówionych przez nas usług możemy korzystać z każdego komputera, który jest podłączony do internetu. Nie kupujemy jednej licencji na oprogramowanie, a korzystamy     z usług gdzie tylko chcemy. Co więcej, wydajność naszego sprzętu nie ma tu znaczenia, bowiem bazujemy na wydajności oferowanej przez cloud computing, jesteśmy jej odbiorcą.

Skalowalność oraz elastyczność

W wypadku, gdy będziemy potrzebować większej lub mniejszej wydajności, chmura automatycznie dopasowuje ją do naszego zapotrzebowania. Dzięki temu, że płacimy wyłącznie za usługi, z których faktycznie korzystaliśmy, nie musimy rezerwować niczego na zapas, ani martwić się o to, że chmura może nie spełnić naszych oczekiwań pod względem efektywności.

Oszczędność

System płatności jest prosty. Jednostkami są albo wykorzystany czas w chmurze, albo ilość cykli obliczeniowych. Tak, czy inaczej, nie kupujemy tych jednostek „na zapas”. W 2011 roku na zlecenie Komisji Europejskiej przeprowadzono badania wśród firm, które korzystają z chmury obliczeniowej. Okazało się, że oszczędności z tym związane wyniosły średnio nawet do 20% kosztów ponoszących dotychczas, bez korzystania z cloud computing.

Cloud compouting- główni dostawcy

            Największymi dostawcami usług w chmurach obliczeniowych są Microsoft (Microsoft Azure), Amazon (Amazon Web Services) oraz Google (Google Cloud Platform). Oferta tych koncernów jest niezwykle atrakcyjną dla firm, dysponując rozwiniętą infrastrukturą, w którą zainwestowały mnóstwo kapitału, wśród nich powstają także polskie firmy, jak Chmury obliczeniowe Snipcloud, wspierane przez poznańską firmę Zeto, z wieloletnią tradycją w branży IT i technologii.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie